btbilgi

Güney Amerika ülkesi Şili’deki Şili Bankası dev bir siber soygun olayına karışmış. 11 Haziran tarihinde gerçekleştiği belirtilen soygun opearasyonu tüm ülkeyi ayağa kaldırmış. Korsanların 10 milyon dolarlık bir fonu ele geçirdikleri söylentisi doğrulanmış ve Şili’nin finans otoriteleri saldırının ardından yeni bir siber güvenlik planı oluşturmaya karar vermiş durumda.

Siber güvenlik kuruluşu Eset’in verdiği bilgiye göre, siber soygun önce birer yem olarak konumlandırmış kötü niyetli yazılımlarla başlamış. ‘Malware Swapq‘ ismindeki bu yazılımlar, banka sistemlerinin düzgün çalışmasını önlemeye yarıyor. Saldırganlar yazılımlar aracılığı SWIFT sistemi üzerinden sahte işlemler gerçekleştirmiş. Yapılan sahte işlemler farkedilir farkedilmez güvenlik protokolleri etkinleştirilmiş ve bu sayede işlemlerin yalnızca bir kısmı tamamlanabilmiş.

Operasyon devam ederken banka yönetimi uyarılmış ve müşterilerinin hesaplarını korumak için ülke çapındaki 9 bin bilgisayarın bağlantısını kesmesi talep edilmiş. Şili Bankası güvenlik protokollerinin uygulanmasının ardından, daha fazla veri ve fon kaybının önlendiğini doğrulamış. Yine de siber soygun sonucunda saldırganların 10 milyon dolarlık bir miktarı Hong Kong’daki bir banka hesabına aktarmayı başardığı belirtilmekte.

Saldırı sonrasında Şili Maliye Bakanlığı önderliğindeki ‘Operasyonel Süreklilik Çalışma Grubu’nun, gelecekteki önleyici tedbirleri belirlemek için toplandığı aktarılıyor. Bu toplantıda siber saldırıların ayrıntıları tartışılmış. Ayrıca bu türden benzer olayları önlemeye yardımcı olacak protokollerin ve araçların modernizasyonu için iki yeni savunma yöntemi oluşturulmasına karar verilmiş.

Birinci olarak uluslararası bir güvenli kuruluşunun, ileride gerçekleşecek potansiyel siber saldırılara karşı danışmanlık talep edilmiş. Bu kuruluşun güvenlik önlemlerinin uluslararası standartlara uygun şekilde geliştirilmesi amacıyla tavsiyede bulunacağı belirtiliyor. Diğer önlem ise ülkenin mevcut olan en yüksek siber güvenlik standartlarına sahip olması için gerekli değişikliklerin uygulanmasına karar vermek olmuş. Şili’deki mevcut siber güvenlik düzenlemelerinin 1993 yılından beri güncellenmediği bilgisi veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.