btbilgi

Lojistik ve kargo sektörünün her parçası yavaş yavaş elektrikli araçlara alışmaya başlıyor denilebilir. Hatta elektrikli araç devriminin, hiç tahmin etmeyeceğimiz noktalara kadar gideceğini bile hep beraber göreceğiz. Buna en güzel örnek, İsveçli teknoloji startup firması Einride’ın yarattığı T-log kamyon. Bu elektrikli ve otonom kamyon özellikle ormancılık faaliyetlerinde, kütük taşıma işleri için tasarlanmış.

İngiltere’de düzenlenen ‘Goodwood Festival of Speed’ etkinliğinde prototipi gösterilen T-log, Einride’ın daha önce geliştirmiş olduğu T-Pod elektrikli araç altyapısı üzerine kurulmuş. Firmanın verdiği bilgiye göre bu kamyon 200 kW/saatlik batarya paketi sayesinde, tek şarj ile 200 kilometre yol yapabiliyor. Yükleme kapasitesi 15 standart palet platform kadar. Tam yüklü halinde 26 tona kadar çıkabiliyor ve maksimum hızı da elektronik olarak saatte 85 kilometre ile sınırlandırılmış.

Einride’ın CEO’su Robert Falck ürün tanıtımında şu açıklamayı yapmış: “Einride otonom ve elektrikli araçlar konusunda sınırları zorlamaya devam ediyor. Bunun sebebi de sürdürülebilir bir ulaşım altyapısı yaratma konusundaki arzumuz ve tutkumuz. T-log ile zorlu iş koşullarına bile dayanabilecek bir araç meydana getirmiş olduğumuza inanıyoruz. Bizim için ayak basılmamış bir yeri keşfetmek gibi, ama bir yandan da bu alanın elektrikli araçlar için devasa bir pazar oluşturduğunu düşümekteyiz.”

T-log’da geleneksel otonom arabalarda olduğu gibi bir şoför mahalli bulunmamakta. Bunun avantajı daha fazla yükleme kapasitesi, daha esnek bir lojistik çözümü sunma, daha düşük üretim maliyeti, daha az karmaşık tasarım ve optimize enerji yönetimi şeklinde aktarılmakta. Bunların hepsi biraraya gelince araçların müşterilere daha ucuza sunulabilmesi söz konusu oluyor.

Aracın otonom sürüş desteği için Nvidia Drive sistemi kullanılmış. T-log sadece kendi kendine hareket etmiyor, gerektiğinde uzaktan kumanda ile de sürülebiliyor. Bunun için Einride firması ‘Phantom Auto’ denilen bir sistem devreye almakta. Bu kontrol sistemi ile operatör aracı yüzlerce kilometre öteden bile idare edebilmekte. Bu sistem iletişim için minimum gecikmeli bir 4G altyapısına güveniyor. Ayrıca bu sayede araç rotası üzerinde bir sorunla karşılaştığında, insan operatör kontrolü devralıp gerekli müdahaleyi hemen yapabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.