btbilgi

Dünya’nın uydusu Ay şimdiye kadar üç ülke tarafından ziyaret edildi. Bunlar ABD, Rusya ve Çin. Dördüncü ülke olma şerefine ise İsrail erişecek gibi görünüyor. Ama bu devlet eli ile yürütülen bir uzay araştırması projesi sonucunda olmayacak. Bu işi geliştirdiği insansız uzay aracı ile İsrailli kar amacı gütmeyen kuruluş SpaceIL başarmak niyetinde. SpaceIL CEO’su Ido Anteby bu hafta içinde yapılan bir basın toplantısında, Ay aracının inişi için Şubat 2019 tarihini vermiş bulunmakta.

Yapılan resmi açıklamaya göre SpaceIL uzay aracı Aralık ayı içinde ABD’nin Cape Canaveral üssünden fırlatılacak. Aracı bir SpaceX Falcon 9 roketi uzaya götürecek. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, özel şekilde finanse edilmiş araç planlanan tarih civarında Ay’a iniş yapacak. Toplamda 600 kilogramlık ağırlığı ile, bu araç aynı zamanda Ay’a gönderilmiş en hafif ve küçük uzay aracı olma özelliğini de taşıyor olacak. 400 kilogramı yakıttan oluşan araç yaklaşık 2 metre çapında tasarlanmış.

SpaceIL hikayesi, Google’ın Lunar XPRIZE yarışması ile başlamış. 2007 yılında başlatılan yarışmanın amacı, ilk kez bir şirketin Ay’a insansız uzay aracı göndermesi üzerine kuruluydu. Yarışmayı kazanmak için Ay’a gidecek aracın uydunun yüzeyinde 500 metre ilerlemesi, yüksek çözünürlükte video ve fotoğraf çekip Dünya’ya geri göndermesi şartı konulmuştu. Yarışmayı kazanan ekip 30 milyon dolarlık büyük ödülü alacaktı. Fakat Yarışma 31 Mart 2018 yılında, hiçbir katılımcı ekibin Ay’a uzay aracı gönderememesi sonucunda iptal edilmişti.

SpaceIL ise bu yarışmanın iptalinden pek etkilenmemiş ve İsrail’i Ay’a inen dördüncü ülke yapabilmek için çalışmaya devam etmiş. Şimdiye kadar bu proje için 88,5 milyon dolar harcandığı, bu bütçenin büyük kısmının Güney Afrika doğumlu İsrailli milyarder işadamı Morris Kahn’dan sağlandığı açıklanmış. Fakat kuruluşun hedefi sadece tarih yazmakla sınırlı değil. Yapılan açıklamada kuruluşun yollayacağı aracın, Weizmann Institute ile ortaklaşa deneyler için Dünya’ya veri yollayacağı da belirtilmekte. Ayrıca aracın Ay’ın manyetik alanının incelenmesinde de kullanılacağı ifade ediliyor. Son olarak, SpaceIL bu başarı ile İsrailli gençlere üzerine çalışacakları bir hayal de kazandırmak istediğini söylemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.