btbilgi

KLM Royal Dutch Airlines firması, havalanlarındaki yenilikçi çözümleri ile dikkati çeken havayolu firmalarından. Amsterdam’ın Schipol havalimanındaki sosyal robot Spencer’dan yapay zeka ve sosyal medyayı birleştirip yardımcı chatbot’lar üretmeleri dahil şimdiye kadar çok ilginç projelerini gördük. Firmanın son duyurduğu Care-E isimli robot ise yolcuların seyahat öncesi stresini ve yaşadıkları zorlukları bir nebze de olsa rahatlatmak için tasarlanmış akıllı bir robot.

Firmanın denemelerine yeni başladığı Care-E robotu, kendi kendine hareket edebilen ve yolcuyu hedefine götürebilen bir araç. Bu arada arkasındaki bölmede 38,5 kiloya kadarki bavulları da taşıyor. Yolcunun biletini okuyan robot, ona karmaşık havalimanlarında gitmesi gereken yere kadar eşlik ediyor. Bu robotlar yolcuları güvenlikten geçtikten sonra karşılayacak ve uçağa binince de görevi sona erecek.

Care-E robotu bu eşlik sırasında merkezle haberleşerek anlık veri alışverişi de yapıyor olacak. Yani eğer eşlik ettiği yolcunun uçağının kapısı değiştiyse, bunu ona haber verebiliyor ve doğru kapıya yönlendirebiliyor. Robot normal insan yürüyüşü hızında, yaklaşık saatte 5 kilometre ile hareket edebilmekte. Ön ekranındaki ışıklar, elekronik yüz ifadeleri ve seslerle ile iletişim kurduğundan, eşlik ettiği yolcunun herhangi özel bir dil bilmesine gerek de kalmamakta.

CNN’in haberine göre bu ilginç yardımcı robot ilk olarak ABD’deki New York ve San Francisco havaalanlarında denemeye açılacak. Temmuz ve Ağustos boyunca testleri yapılacak Care-E, ilerleyen bir tarihte daha yaygın kullanıma sokulabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.