btbilgi

Son zamanlarda insansız hava aracı denilince akla ilk gelen ülke Güney Kore. Ülkenin önde gelen kablosuz haberleşme operatörlerinden SK Telekom’un, ‘yüksek çözünürlüklü video çekip internette yayınlayabilen’ bir drone yaratmak için dünyanın en önemli drone araçları üreticilerinden DJI ile ortak olacağı bilinmekteydi. Şimdi ise SK Telekom’un rakip şirketi KT yeni tasarladığı hava aracı Skyship Platform ile benzer bir alana girmeyi planlıyor.

Bir acil durum ağ tarayıcısı olarak çalışan Skyship, hava araçları yardımıyla devasa alanları gözden geçirip herhangi bir afet sonrası hayatta kalan kazazedeleri bulmak ve onlara gerekli ilk yardım malzemelerini götürmek için tasarlanmış. KT firması zeplin şeklinde olan bu hava aracı projesini hayat geçirmek için, drone üreticisi olan Güney Kore asıllı Metismake şirketi ile çalışmış. Helyum gazlı bu hava gemisi itiş için motorlara, yakıt ünitesine, yüksek çözünürlüklü kameraya, LTE modülüne ve küçük uçan dronelar barındıran bir bölmeye (Skyship Pod) sahip.

Acil durumlar için 5G haberleşme hava aracı: Skyship PlatformNACA kanat profilleriyle tasarlanan araç, saatte 13 metre gücünde rüzgara karşı giderken bile sarsılmıyor. Hızı saatte 80 kilometreye çıkabilen Skyship, aralıksız altı saat havada kalabilmekte. Hava aracı kazazedelerin kablosuz cihazlarından sinyal aldığında, gövdesindeki küçük uçan drone araçlarını dışarı salıyor. Bu dronelar zor durumdaki kişilere acil durum kiti ve diğer gerekli malzemeleri ulaştırmaya yaramakta. Hava aracı kazazedelerin yanına uçan dronların yanı sıra, yerden ilerleyen robotlar da yollayabilecek. Şirket Skyship’in özelliklerini üçüncü parti yenilikçi şirketler ile birlikte geliştirmek amacıyla, aracın kamera ve ağ modülü gibi parçalarını standartlaştırmayı da hedeflemekte. Skyship’in 2020’deki ikinci versiyonu LTE dışında 5G ağlarını da destekleyecek.

LTE ve 5G telefon sinyallerini tarayabilen hava aracı, telekomünikasyon şirketinin verilerini kullanarak kazazedenin adı, soyadı ve yaşı gibi çeşitli bilgilere ulaşabiliyor. KT gelecekte Skyship ulaşabildiği bu bilgilere kişisel tıbbi verileri de eklemeyi planlamış. Bu sayede hastaneler ve kazazedeleri kurtarmaya gelen acil durum ekipleri, bu kişilerin hastalıkları ve kan grupları gibi önemli bilgilere anında erişebilecekler. Bu da acil durum kurtarma ekiplerinin doğru teşhis ve ilkyardım yapmalarını sağlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.