btbilgi

Son bir yılda yeni kurulan kriptopara firmalarından birinin açtığı ICO’lardan (initial coin offering) birine yatırım yaptıysanız, size kötü bir haber. Yatırım yaptığınız startup ve geliştirmeye çalıştığı kriptoparanın batma ihtimali çok yüksek. Bunu Boston College’den çıkan bir araştırmanın sonucu söylüyor. Yapılan çalışmaya göre Ocak 2017’den beri başlatılmış kripto startup firmalarının yarısı, kuruluşundan 4 ay içinde kapanmış durumda.

Bir firma ICO ile piyasaya açıldığında, bu hem yeni bir kriptopara oluşturulması hem de firmanın bu kriptoparanın üzerinden belli bir fon sağlayıp operasyonlarını devam ettirme gücü bulmaları anlamına geliyor. Firma yarattığı kriptoparayı belli bir değer üzerinden bu listeleri sağlayan borsa sitelerine kaydettiriyor. Borsa platformlarında da konuya meraklı yatırımcılar bu kriptoparaları alıp satarak işlemleri gerçekleştiriyorlar.

Ne yazık ki yaratılan her kriptopara birimi Bitcoin, Ethereum veya Litecoin gibi başarılı olamıyor. Yapılan çalışmada, araştırmacılar toplamda 12 milyar dolarlık değere sahip 4 bin kriptoparanın hayat çizgisini incelemişler. Araştırdıkları firmaların hala hayatta olup olmadığını da Twitter ve benzer sosyal medya mesajlarının güncelliği ile ölçmüşler. ‘Social Science Research Network’ jurnalinde yayımlanan makaleye bakılırsa, kripto startup firmalarının yüzde 56’sı kuruluştan itibaren 4 ay içinde başarısız olmaya mahkum. Coinopsy sitesinin verdiği bir bilgiye göre ise, şimdiye kadar oluşturulmuş kriptoparaların 1.000 civarı çoktan ortadan kaybolmuş bile.

Bloomberg’deki konuyla ilgili habere göre, araştırmacılar yeni kriptoparalara yatırım yapanların şüphelenme durumunda paralarını çekmeleri için en ideal zamanı da ölçümlemişler. Bu zaman da kabaca, kripto startup firmasının bir kriptopara borsasına kayıt olması ve işlemlerin başlamasından sonraki ilk ay sonu. Araştımacılardan Leonard Kostovetsky şu sözlerle açıklama yapıyor: “ICO’ların borsaya ilk açıldıkları gün en düşük değerlendirme ile başladıklarını ve ilk günde yüzde 179 kazanç sağlayabileceklerini saptadık. En sağlam gelir ise ilk bir ay içinde elde edilebiliyor. Üç ayın ötesinde hayatta kalmayı başarsalar bile, çoğu 3-6 aylık süre içinde benzer diğer kriptoparalardan daha değerli duruma gelemiyorlar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.