btbilgi

Günümüzde birbirine ve internete bağlı tüm cihaz ve sensörler hep beraber Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) oluşturmakta. Bu ağlar yakın gelecekte otonom araçlar, akıllı evler ve çok çeşitli tıbbı cihazların da eklenmesi ile genişleyecek. Uzmanlara göre internete veri yükleyen ve paylaşan cihazların sayısı 2020 itibariyle 20 milyarı aşacak. Ancak bu cihazlar veriyi bulup ele geçirerek, silerek, sinyalleri bozarak zararlı etkilere yol açan saldırganların müdahalesine karşı zayıf durumda. İşte yeni tamamlanan bir iletim tekniği, bu cihazların gönderip aldığı kablosuz veri paketlerini korumaya almak için tasarlanmış.

Kablosuz veri iletimi yenilikçi yerli teknoloji ile güvende
Rabia Tuğçe Yazıcıgil (Kaynak: MIT)

Bu teknik Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektronik Mühendisliği 2009 mezunu Rabia Tuğçe Yazıcıgil’in MIT’deki araştırmaları sonucunda ortaya çıkmış. Kullanılan yöntem “frekans sektirme”ye dayanmakta. Burada binlerce bit içeren her bir veri paketinin rastgele seçilmiş ve benzersiz bir radyo frekansı (RF) kanalı üzerinden iletilmesi yoluyla, saldırganların paketleri ele geçirmesi engelleniyor.

Araştırma sonucunda geliştirilen verici cihaz, bir kablosuz veri paketinin içindeki 1 veya 0 bitlerinin her birini mikrosaniyede bir farklı frekansa sektirerek, en hızlı saldırganları bile safdışı edebilmekte. Verici, kütle akustik dalga (BAW) rezonans cihazı denen hızlı frekans değiştirme özelliğine sahip cihazlardan yararlanarak, çok geniş bir RF (radyo frekansı) aralığında hızla sekmeler yapıp her sektiğinde farklı bir bitin verilerini gönderiyor.

Araştırmacılar ayrıca her mikrosaniyede bir bitlerin gönderilmesi için farklı kanal seçen bir güvenli kanal jeneratörünü de sisteme uygulamışlar. Bu çalışmada ayrıca günümüzde kullanılan kablosuz veri iletim protokolünden farklı yeni bir protokol da geliştirilmiş. Bu yeni protokol ultra hızlı frekans sekmelerini desteklemekte. Yazıcıgil konuyu şu şekilde açıklıyor: “Mevcut verici mimarisinde, bu büyüklükte verinin düşük güç kullanılarak bu hızda sektirilmesi mümkün olmazdı. Bu protokol ve radyo frekansı mimarisini birlikte geliştirerek, tüm cihazların bağlantılarına fiziksel seviyede güvenlik getiriyoruz.”

Bu güvenlik teknolojisinin örnek bir uygulaması evdeki sayaçları okuyan, ısınmayı kontrol eden ve elektrik şebekesini izleyen ağ bağlantılı cihazların güvenliğe alınması. Ayrıca geliştirilen verici insülin pompası, kalp ritmi düzenleyici gibi tıbbi cihazların da saldırganlardan korunmasına yardımcı olabilecek. Bu sayede hayati önem taşıyan tıbbi mobil cihazların dışarıdan kontrol edilmesi mümkün olmayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.