btbilgi

ABD kökenli elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Çin’de kurulacak bir fabrika için gerekli anlaşmaları gerçekleştirmiş durumda. South China Morning Post gazetesinin verdiği bilgiye göre Gigafactory 3 isimli bu fabrika Şangay şehrinin Lingang New City ticari bölgesinde inşa edilecek. 2017’nin başlarında bu proje için Tesla’nın Şangay’da bir ofis açtığı bilgisi de verilmişti.

Gigafactory 3 projesi fabrika Tesla’nın üçüncü dev üretim tesisi olacak. Birincisi olan Gigafactory 1 ABD’nin Nevada eyaletinde yer almakta. Burada hem elektrikli otomobil bataryaları hem de arabaların kendisi üretilmekte. Ayrıca burada firmanın enerji depolama ürünleri olan Powerwall ve Powerpack ürünleri ide imal edilmekte. Batarya paketlerinin üretimi için Tesla ile Panasonic firmasının uzun süreli stratejik bir ortaklığı bulunuyor.

Çin’e yıllık 500 bin araba kapasiteli Tesla Gigafactory 3 geliyor
Kaynak: Electrek

Gigafactory 2 ise New York eyaletinde yer almakta. Burada yine Panasonic ile birlikte solar paneller ve hücreler üretilmekte. Tesla çatılara monte ettiği güneş enerjisi toplayan teknolojik kiremitleri de burada imal ediyor. Gigafactory 3 fabrikası ise Tesla için özel bir proje olacak. Çünkü hem yüzde 100 kendisinin sahip olduğu (Çin hükümeti veya başka bir Çinli ortak ile beraber olmadığı) bir fabrika olacak, hem de devasa Çin elektrikli araç pazarına direk giriş için önemli bir kapı haline gelecek. Yerel üretim sayesinde Çin hükümetinin yabancı markalara uyguladığı ağır gümrük vergilerine takılmadan iş yapabilecek.

Yapılan resmi açıklamaya bakılırsa Gigafactory 3 kısa süre içinde inşa edilmeye başlanacak. İlk elektrikli arabaların üretimine ise 2 seneye başlanması planlanmış durumda. İlk araç üretiminden sonra ise 3 yıl içinde fabrikanın tam kapasiteye ulaşması hedeflenmiş. Bu da fabrikanın yılda 500 bin araçlık dev bir üretim tesisi olması anlamına geliyor. Gigafactory 3’ün inşası ve işletilmesinin, Tesla’nın ABD’deki üretim operasyonlarına herhangi bir etkisi olmayacağı da özellikle belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.