btbilgi

Son yıllarda dönüşüm çok popüler konulardan biri. Her sektörden firmalar dijital dönüşüm çabaları içinde, bu alanda servis veren ve yatırım yapan sayısız kuruluş bulunmakta. Belki bu konudan bahsedince tarım sektörü ilk akla gelen alanlardan değil, fakat burda da ilginç gelişmeler gerçekleşmekte. BUBA Business Angels iştiraki olan tarım ve teknolojileri yatırım şirketi TreeT de buna bir örnek. TreeT tarım girişimlerinin ve bu girişimlere yapılacak olan yatırımların önünü açma hedefiyle kurulmuş bir şirket.

Manisa’nın Salihli ilçesinde 400 dönüm badem ve Köprübaşı ilçesinde 270 dönüm zeytin bahçesine sahip TreeT, en iyi verimi almak için kaliteyi arttıracak yöntemleri teknoloji ile birleştiriyor. Şirketin yapmak istediği şey, konvansiyonel tarımın yanı sıra bu alanda yatırımcılığın seyrini değiştiren teknolojileri bünyesine katarak Türkiye’de bir ilk olmak. Projenin stratejik iş ortakları BounTarım (Boğaziçi Üniversitesi Yenilikçi Tarım ve Gıda İşletmeciliği Platformu), Doktar (Tarımda Dijital Dönüşüm Platformu), Intellectual Ventures (Tarım Teknolojileri Patent Ticaretleştirme Ortağı) ve Cengiz Sülün (Konvansiyonel Tarım Çözüm Ortağı).

TreeT ücretsiz ‘Tarım ve Teknoloji’ konulu paneller düzenlemekte, bu sayede akademik öğeleri ve iş dünyasını bir araya getirmek amaçlanmış. Tarımda verimliliğin artması için dijitalleşmenin gerekliliğine inanan firma, bir yandan da dijital tarım ürünleri ile tarımdan düşük maliyetle daha fazla verim alınabilecek çözümler geliştiriyor. Firmanın arazilerinde bu çözümler kullanılarak düşük maliyetlerle arttırılan ürün verimliliği raporları tüm yatırımcılarla şeffaflık ilkesiyle paylaşmakta.

TreeT’in Genel Müdürü Mustafa Tamer şirketi ve hedefleri ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: ‘‘Tarım ve gıda alanında yapılan akıllı yatırımlar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de inanılmaz bir hızla büyüyor. Tarım sektörü Türkiye’de 2017 yılında yüzde 4,7’lik bir büyüme sağladı. Bu da tarım cenneti olan ülkemizde, bu alanda yapılacak yatırımın her zaman geri dönüş sağlayacağı anlamına geliyor. Bu alanda yapılacak iyi tarım uygulaması ve teknolojinin doğru kullanılması ise asıl fark yaratacak unsur. TreeT yatırımını uzun süredir gerçekleştirmeyi bekliyorduk, doğru zaman ve ortamın doğduğuna inanıyoruz. Türkiye’de her biri kendi alanında çok güçlü iş ortaklarıyla çalışıyoruz. Günümüzde, tarım ve teknolojilerine yatırım yapmak, geri dönüşünün çok hızlı olması nedeniyle ve daha da önemlisi ülkemizin kalkınması için oldukça önemli. TreeT, konvansiyonel tarımdan elde edeceği gelirle, olabildiğince risksiz bir iş modeli sağlarken, teknolojiyi kullanarak yatırımın geri dönüşlerinde üssel artışları yakalamayı hedefliyor.’’

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.