btbilgi

Dünyanın enerji ihtiyacı, nüfusun artması ile doğru orantılı şekilde yükselmekte. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusu 2050 yılında 9 milyar kişiye yükselecek. Buna karşılık küresel enerji ihtiyacının 28 milyar kWh’ye çıkacağı öngörülüyor. Fosil yakıtların bir yerden sonra tükeneceği düşünülünce, gelecekte yenilenebilir ve alternatif enerji kaynakları şimdikinden daha da önemli hale gelecek. Bu kaynakların arasında bulunan güneş enerjisi sistemleri insanlığa sürdürülebilir ve bağımsız bir enerji kaynağı sunması ile dikkat çekmekte.

Ülkemiz bu noktada çok büyük bir avantaja sahip. Solar termal alanında çalışan Solimpeks firması, Türkiye’nin her bölgesinde güneşten enerji üretilebileceği gerçeğinin altını çizmekte. Güneş enerjisi sistemleri sayesinde, elektrik dışında her türlü evin ve tesisin ısıtma-soğutma ile sıcak su ihtiyacı da karşılanabilir. Güneş enerjisinin uzun vadeli avantajları arasında çevreye zarar vermeden, dışa bağımlı olmadan kendi enerjimizi üretip tüketmenin mümkün olması sayılabilir.

Solimpeks’in verdiği teknik bilgilere göre, 100 metrekare büyüklüğündeki izolasyonu yapılmış bir ev yılda toplam 14 bin kWh enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu enerjinin 10 bin 500 kWh/yıl kısmı ısıtma-soğutma, 1.680 kWh/yıl kısmı sıcak su, 1.800 kWh/yıl kısmı ise aydınlatma ve elektrikli ev aletlerinde tüketiliyor. Bu açıdan bakıldığında ortalama saatlik 5 kWh’lik bir güneş enerjisi elektrik üretim sistemiyle, bir yıllık enerji ihtiyacının tamamı karşılanabilmekte.

Güneş enerjisi sistemleri 30-40 yıl boyunca sorunsuz ve neredeyse bakım gerektirmeyen bir şekilde enerji üretmeye uygun, uzun ömürlü bir kaynak oluşturmakta. Güneş enerjisi ile elektrik ve sıcak su üreterek, bir evin ihtiyacı olan enerjinin tamamında yıllık yaklaşık 7 bin TL tasarruf sağlanabilmekte. Sistem ihtiyaç fazlası elektrik üretimi yapacak şekilde tasarlandığında, şebekeye satışı sonucunda ek gelir elde etmek de mümkün. Özellikle hibrit enerji sistemleri ile aynı anda hem ısı, hem elektrik üretilebiliyor. Bu türden sistemlerin ortalama 6-7 yılda kendini amorti edebildiği bilgisi verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.