btbilgi

Yapay zeka ve makine öğrenimi teknikleriyle oluşturulmuş detaylı algoritmalarla çalışan yüz tanıma teknolojileri, farklı sektörlerde karşımıza çıkmaya başladı. Özellkle anlık ve hızlı güvenlik kontrollerinin yapılması gereken metro istasyonları ve havaalanları gibi noktalar, bu teknolojinin parladığı yerler.  Buralarda kimlik denetiminin yüz tanıma ile gerçekleştirilmesi hem verimliliği artırıyor, hem de potansiyel suçlara karşı caydırma sağlayabiliyor.

Bilişim güvenliği alanında çalışan Komtera Teknoloji, yüz tanıma teknolojilerinin havalimanlarındaki kullanımı konusunda bazı bilgiler verdi. Mesela bu sayede insan hatalarını ortadan kaldırılabilecek. Bir sahte nüfus cüzdanını ya da pasaportu kolayca fark etmek, yıllar boyu deneyim ve uzmanlık gerektirebiliyor. Kimlik doğrulama noktalarında yüksek tarama teknolojilerine sahip cihazları kullanmak kontrol için zaman kazandıracak ve hataları azaltarak havalimanının güvenlik seviyesini artıracak.

Yüz tanıma teknolojilerinde, kimliğini ya da pasaportunu veren kişinin gerçekten de kimlik fotoğrafındaki kişi olup olmadığına dair genelde eşleştirmeye dayalı bir mantık uygulanır. Eşleştirme sistemiyle kimliklerin ya da pasaportların doğruluğunu ispatlamak, geleneksel yöntemlerin gerektirdiği fazladan çalışan müdahalesini ortadan kaldırmakta. Bunun garantilenmesi için de makine öğrenme ve yapay zeka işe dahil edilmekte. Makine öğrenme algoritmaları geliştikçe, kandırılmaları zorlaşmakta. Karşılaşılan veriler hem hız hem de yeterlilik açısından, insanların yapacağı kontrollerden en az birkaç kat daha doğru gerçekleştirilebiliyor.

Gerekli altyapı yatırımı sağlandığında, yüz tanıma teknolojileri gelecekte oluşabilecek ihtiyaçları karşılamaya da hazır hale getirilebiliyor. Geleceğin biyometrik destekli dijital kimlik uygulamaları sayesinde doğrulama işlemleri kolaylaşacak ve geleneksel kimlikler güvenlik açısından önemini yitirecek. Havalimanı yönetimlerinin şimdiden bu teknolojiye yatırım yapmaları, sektörü geleceğe yönelik hazırlayacak bir karar.

Günümüzün teknolojik belge okuyucuları, kimlik kontrolü alanında eski yöntemlere göre çok daha yüksek başarım sunabilmekte. Teknolojik belge okuyucuları, kimlik ve pasaportların üzerindeki çeşitli güvenlik işaretlerinden yola çıkıyor. Belgelere uygulanan tarama ve ileri düzey kontrol algoritmaları ile tüm detayları içeren bir inceleme gerçekleştirilyor. Bu süreç sahteciliği çok daha kolay ve hızlı şekilde açığa çıkartmaya yaramakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.