btbilgi

Küresel telekom operatörlerinin kurduğu blockchain konsorsiyumu ‘Carrier Blockchain Study Group’ (CBSG), dünyanın en hızlı genişleyen ve sektöre liderlik eden gruplarından biri olarak biliniyor. Konsorsiyum 2017 yılının Eylül ayında, telekom operatörleri için özel olarak tasarlanmış yenilikçi bir blokzinciri platformunun ortaklaşa geliştirilmesini sağlamak üzere yapılandırılmış. Dünya çapından birçok üyesi olan ve yaklaşık 1 milyarı aşan toplam kullanıcı erişimiyle dikkat çeken gruba, şimdi Türkiye’den telekom operatörü Turkcell de katılmış durumda.

CBSG konsorsiyumu, telekom operatörü üyelerine ve bunların müşterilerine blokzinciri teknolojilerini kullanan güvenli küresel dijital ödeme, takas ve hesaplaşma sistemleri, kişisel kimlik doğrulama, Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamaları ve benzeri diğer hizmetleri sağlamayı amaçlamakta. Blokzinciri teknolojileri sayesinde değerli dijital varlıkların mobil ağlardan güvenli ve şeffaf bir şekilde taşınabilmesi mümkün hale geliyor. Bu da küresel dijital ekonominin büyümesine hız katmakta ve yeni nesil hizmetlerin ortaya çıkmasına imkan sağlamakta.

Konsorsiyumun kurucu üyeleri ABD kökenli blokzinciri teknolojileri şirketi TBCASoft, Inc., Japonya merkezli SoftBank Corp., ABD merkezli Sprint Corporation ve Tayvan merkezli Far EasTone Telecommunications Co., Ltd. (FarEasTone) şeklinde listelenmekte. Konsorsiyumun üyeleri arasında Güney Kore kökenli LG Uplus Corp, KT Corporation ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Etisalat Telecommunication Corporation da var.

CBSG’nin Turkcell’le birlikte duyurulan diğer yeni üyeleri ise şöyle listelenmiş:

  • Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ve Güney Asya’da hizmet veren Axiata Group Berhad (Axiata)
  • Filipinler’de hizmet veren PLDT Inc.
  • Endonezya’da hizmet veren PT Telekomunikasi Indonesia International (Telin)
  • Vietnam’da hizmet veren Viettel Group
  • Kuveyt merkezli Zain Group

CBSG yeni üyeler dışında, küresel para transferi hizmetlerine odaklanacak ek bir blokzinciri çalışma grubunun oluşturulacağını da aktarmakta. Bu çalışma sonucu ortaya çıkacak platform ve çözümler, operatörlerin geleneksel pazarların dışında hizmetler oluşturmalarına ve bu hizmetleri sınırların ötesine taşıyabilmelerine yardımcı olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.