btbilgi

Samsung Electronics dünyanın en büyük cep telefonu fabrikası olduğu iddia ettiği bir tesisi açıyor. Hindistan’da yer alan fabrikanın açılışında Hindistan başbakanı Narendra Modi ve Güney Kore Başkanı Moon Jae-in yer almakta. Hindistan’ın başkenti Delhi’nin uydu kentlerinden Noida’da yer alan fabrika, yılda 120 milyon adete kadar akıllı telefon üretebilecek. Bloomberg’in verdiği bilgiye göre Samsung bu tesiste hem fiyatı 100 dolardan daha düşük giriş seviyesi telefonlar, hem de Galaxy S9 gibi en üst seviye cihazlar üretebilecek.

Samsung’un Hindistan’a yatırım yapmasının ardında, ülkenin 425 milyondan fazla kullanıcısı olan dev bir akıllı telefon pazarı olması yatıyor. Ülke nüfusu yaklaşık 1,3 milyar ve hala bu pazarda çok büyük bir potansiyel bulunduğu aktarılmakta. IDC’nin rakamlarına bakılırsa  Hindistan’da 2017 yılında pazara sunulan akıllı telefon miktarı 124 milyona ulaşmış. Bu da yıllık yüzde 14 büyüme ile sonuçlanmış. Hindistan en büyük 20 telefon pazarı içinde en yüksek büyüme oranına sahip olması ile dikkat çekiyor.

2018 yılında Hint pazarında Çinli akıllı telefon firması Xiaomi tarafından ikinci sıraya düşürülen Samsung, bu fabrika ile karşı saldırıya geçerek rekabeti kızıştırmayı planlıyor olabilir. Hindistan şu anda dünyanın ikinci en büyük akıllı telefon pazarına sahip. Ülkede 2021 yılında 780 milyon adet akıllı veya internet bağlantılı telefon bulunacağı, Cisco Systems tarafından öngörülmekte. Bu rakamlar tüm üreticilerin iştahını kabartıyor.

Bir başka sebep olarak da Hint hükümetinin “Made in India” kampanyası gösterilmekte. Bu uygulamalar sonucunda, haberleşme cihazları da dahil olmak üzere ithal ürünlere ilişkin tarifeler yükselmiş durumda. Verilen bilgiye göre Hindistan dışından ithal edilen cep telefonları yüzde 20’lik bir gümrük ücretine tabi tutulacak. Samsung ve Xiaomi gibi burada kendi akıllı telefon fabrikalarını kuran üreticiler ise yeni tarifelerden daha az etkilenecekler. Apple bile iPhone SE ve iPhone 6s üretimi ile Hindistan’da yer almaya çalışıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.