btbilgi

Çeşitli sektörler çevreyi koruma konusunda bilinçlenmeye başlayan şirketler ve markalarla dolu. Bu sektörlerden biri de moda. Moda üretim sırasında oluşan atıkların çevreye inanılmaz zarar verdiği bir dönemde, bu konuda birşeyler yapmaya çalışanlar tabi ki var. Circular Systems da bunlardan biri. Yeni bir materyal bilimi şirketi olan Circular Systems, atık gıda üzerinden elde ettikleri doğal elyaflar ile kumaş üretiyorlar.

Dünya üzerinde her sene inanılmaz miktarlarda atık gıda oluşmakta. Yapılan bir araştırmaya göre, beş gıda türünden her sene 250 milyon ton gıda atığı meydana çıkmakta. Bunlar muz kabuğu ve sapı, ananas yaprakları, keten yaprakları, kenevir yaprakları ve ezilmiş şeker kamışı. Circular Systems’in yenilikçi teknolojisi sayesinde bu tür atıklar fiber parçacıklarına ve onlar da kumaşa dönüştürülmekte. Firma bu çalışması sayesinde H&M Vakfı tarafından verilen Küresel Değişim Ödülü’nü (Global Change Award) ve 350 bin dolarlık bir hibe almış.

Bu yaklaşım sayesinde çiftçilerin mahsul atıklarını yakmalarına ve hava kirliliğine yol açmalarına engel olunuyor. Ayrıca çöp dağlarına giden daha az atık gıda olacağı için, çürüme sonucu oluşan zararlı metan azalacaktır. Bir başka avantajı ise, tarıma elverişli araziler kumaş üretmek amaçlı bitkiler yerine, yiyecek üretmek amaçlı ekim için boşalabilir. Sentetik kumaş yapımında fosil yakıtlar ciddi miktarda kullanımakta, bu teknoloji sayesinde fosil yakıtlara olan ihtiyaç da azalacak. Somut bir başka fayda da, pamuk üretimi için gereken yüksek miktarda kimyasal maddenin kullanımdan kaldırılabilmesi olarak özetleniyor.

İnovatif teknoloji sayesinde atık gıda kullanarak kumaş üretimiCircular Systems’ın kurucusu Isaac Nichelsen’in açıklamasına göre atık gıda ile elde edilebilecek doğal fiberler sayesinde, küresel ihtiyacın 2,5 katı bile karşılanabilir. 1960 yılı itibarı ile giyim pazarında doğal fiber kullanımı yüzde 97 iken, bugün sadece 35 seviyesine inmiş. Firmanın bu dönüşümü gerçekleştirmek için geliştirdiği üç ana teknoloji var.

Agraloop Bio-Rafinerisi

Çiftlik seviyesinde çalışan bir sistem. Burada çiftçiler modüler mini değirmenler sayesinde gıda atıklarını anında ve yerinde kaynağa dönüştürebiliyorlar. Böylece ek gelir elde ediliyor ve hasat fazlası atık çöpe gitmiyor.

Texloop

Bu teknoloji tekstil hurdalarını ve kullanılmış giysileri yeni elyaflara dönüştürmek için kullanılmakta. Kumaş ürünlerinin yaklaşık yüzde 16’sı kesim sırasında boşa gidiyor. Kullanılmış giysilerin yüzde 85’i çöp depolama alanlarına gitmekte. Her sene atılan bu giysilerin çoğu aslında yeniden kullanılabilir. Fakat eski kıyafetleri geri dönüştürmek için gerekli teknoloji hala yeterli seviyede ve ucuz değil. Texloop ise doğal ve sentetik kumaşları özel bir yöntem ile yeniden değerlendirmeye yarıyor.

Orbital

Burada da atık gıda ürünü elyaflar, tekstil atık lifleri ile harmanlanıyor. Sonuçta ortaya dayanıklı ve ter emici bir iplik ürünü çıkıyor. Büyük spor giyim üreticilerinin özellikle bu teknoloji ile ilgilendikleri belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.