btbilgi

Google’ın yapay zeka ekibi DeepMind’ın projeleri farklı alanlarda gelişmeye devam ediyor. Daha önce makine zekasının insanlar ile ortak çalışmayı denediğini görmüştük. DeepMind dünyanın en zeki satranç ve Go ustalarını yenebilecek kadar başarılı sonuçlar elde edebiliyor. Oyun demişken, Google yapay zekalara oyun oynamayı öğretmiş ve hatta burada kazanılan becerileri başka yapay zeka uygulamalarına öğretmeyi bile denemişti.

Şimdi DeepMind kompetitif video oyunlarında kendine bir kariyer oluşturmaya hazırlanıyor anlaşılan. Araştırmacılar bu sefer de yapay zekadan bir üç boyutlu bilimkurgu savaş oyunu olan Quake III oynamasını istemişler. Yapay zekanın yapması gereken şey, Quake III’ün çok kişilik ‘Capture the Flag’ modunu oynamayı çözmesi ve insan oyunculara rakip olabilmesi. Eğer oyun oynamaya biraz merakı varsa, kuralları öğrenirse ve bir kontrol cihazını idare edecek fiziksel yeteneğe sahipse, herhangi bir insanın bu oyunu çok kısa sürede kavraması mümkün.

Ama bir yapay zeka için iş o kadar da kolay değil. Bu oyunda birden fazla oyuncu iki takıma ayrılıyor, her takımın savaş alanında kendi üssü ve bir bayrağı var. Oyuncular rakip takımın üssüne girip, bayraklarını çalıp kendi üslerine geri getirmeli. Eğer bayrağı taşıyan oyuncu kendi üssüne geri dönerken vurulursa, bayrak düşüyor ve rakibin üssüne geri dönüyor. Yapay zeka DeepMind bu oyunun içinde hareket etmeyi, rakip oyunculara saldırmayı, rakip üsse gitmeyi, bayrağı almayı ve geri getirmeyi kendi kendine öğrenmek durumunda kalmış.

Bu arada kendi takımındaki oyuncularla beraber çalışmayı, çarpışmaların gelişmesine  göre saklanmayı, atak yapmayı veya silah değiştirmeyi de öğrenmesi gerekiyormuş. Hepsinin öncesinde, rakip bir oyuncunun neye benzediğini bile öğrenmek zorunda kalmış. Yapay zeka tüm bunları çözmek için, kendi kendine hepsi yaklaşık 5 dakika süren ve farklı haritalarda oynanan 500 bin adet oyun oynamış. Oyunlar boyunca ne yapması, nasıl hareket etmesi gerektiğini kavramış ve görevini yerine getirebilmek için neyi doğru yapması gerektiğini, yani strateji geliştirmeyi bile öğrenmiş.

Eğitim süreci bittikten sonra araştırmacılar 40 insan oyuncuyu da işin içine katarak denemeler yapmışlar. Üç farklı takım tipi oluşturulmuş: Sadece insanlardan oluşan, sadece yapay zeka karakterlerden oluşan ve ikisinin karıştırıldığı ekipler şeklinde. Bu takımlar karışık şekilde Quake III maçları yapmışlar. Maçlar sonucunda en başarılı olan takımlar, yüzde 74 kazanma oranı ile yapay zeka karakterlerin oluşturduğu takımlar olmuş. Onu yüzde 52 kazanma oranı ile insan takımları ve yüzde 43 oran ile karma takımlar izlemiş.

Burada ufak bir ayrıntı da aktarılmakta, bu oranlar ‘2 vs 2’ maçlarda elde edilmiş. Yani oyunlarda her takımda 2’şer oyuncu varken DeepMind’ın başarı oranları daha yüksek. 4’er kişilik takımlarda ise başarı kazanma oranalrı yüzde 65 civarına düşmüş. Bu da yapay zekanın henüz daha karışık ortamların işlenmesinde zorlandığına işaret etmekte. Yine de bunu çözmesi sadece bir zaman meselesi. Geleceğin e-spor karşılaşmalarında insanlara karşı yapay zeka takımlarının oynadığını görürsek hiç şaşmayalım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.