btbilgi

Kuzey Amerika dünyanın en büyük otomobil pazarlarından biri. Buna bakıldığında, en büyük elektrikli araba pazarlarından biri de olması beklenebilir. 2018’in Mart ayında ABD’de toplam elektrikli ve hibrit otomobil satış rakamı 26 bin 373 olmuş. Bu satışların çok ciddi bir kısmı Tesla firmasının eseri. Firma buna haftalık 7 bin araç üretim kapasitesini yakalayarak ulaşmış durumda. Fakat dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı denilince, işte o zaman Çin’e bakmamız gerekli.

Çin elektrikli araba pazarı 2017 yılının Aralık ayında 100 bin rekorunu, yeni kayıt edilen 102 bin araç ile geçmişti. Orada da kalmamış durumda, her ne kadar 2017 sonundan beri biraz azalma varsa da yıllık bazda büyük bir gelişme gözlemlenmiş. 2018’in ilk dört ayında Çin pazarındaki elektrikli araç satışları yüzde 149 oranında artmış. Bu dönemde toplamda 225 bin 310 araç kayıt edildiği Business Green sitesi tarafından belirtilmekte.

Ülkenin elektrikli araç satışlarında hedefi 2020 yılında toplamda 2 milyon adet. Bu hedefe ulaşmak için de epey çaba sarfedilyor gibi görünüyor. 2018’in Mart ayında Çin’de kaydedilen yeni elektrikli araba miktarı 94 bin adet olmuş. Her ne kadar bu rakam geçen senenin rekorundan fazla değilse bile, 2017’nin Mart ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 127 oranında gelişme saptanmış. Çin’in nüfusu ve hızlı gelişimi sayesinde geleneksel otomobil pazarı da büyümekte. Ama 2018 Nisan ayı verilerine göre bu büyümenin sadece yüzde 11,5 oranında olduğunu biliyoruz.

Çin pazarında elektrikli araç miktarı da, çeşidi de bol. Herkese göre bir şeyler var. Clean Technica’nın konuyla ilgili raporuna göre, 2018 Mart ayında ülkede en çok satılan yerli model BAIC EC-Series (12 bin 624 adet) olmuş. Onu BYD’nin Qin PHEV modeli (4 bin 496 adet) ve SAIC Baojun E100 modeli (4 bin 310 adet) takip ediyor. Adetler yüzde 100 resmi tabloyu yansıtmasa bile, pazarın durumu hakkında bilgi vermeye yeterli. Raporda Çinli elektrikli araç üreticilerinin, dünya çapında kayıtlı EV araçlarının toplamının yaklaşık yüzde 50’sine hakim oldukları aktarılmış. Ayrıca Haziran ayında yeni bir aylık satış rekoruna şahit olunması da öngörülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.