btbilgi

Ağ güvenliği çözümleri sunan WatchGuard, dünya genelindeki IPS güvenlik cihazları verilerinden yola çıkarak 2018’in ilk çeyreğine dair ‘İnternet Güvenliği Raporu’nu hazırlamış. Raporda 2018’in ilk üç ayında toplamda 10 milyon adetten fazla ağ saldırısı saptandığı belirtilmekte. Bu rakam 2017’nin son çeyreğindeki durum ile karşılaştırılınca, yüzde 52 artış gözlemlenmiş. Ayrıca yılın ilk çeyreğinde ağ saldırısı bazlı siber tehditlerin en yoğun olarak görüldüğü bölge Asya Pasifik ülkeleri olarak öne çıkmakta.

Raporda 2018’in ilk çeyreği için en önemli tehditin kötü niyetli kriptopara madenciliği yazılımları (cryptojacking) olduğu aktarılmış. IPS sisteminden alınan verilerde, madencilik yazılımlarının yüzde 98,8 gibi bir oranla Linux işletim sistemine dayalı olduğu gözlemleniyor. Bu türden yazılımların 2018’in diğer çeyreklerinde de aynı etkisini koruyacağı öngörülmekte.

Araştırmaya göre antivirüs yazılımları artık eskisi kadar etkili değil. 2018’in ilk çeyreğinde toplam 23,7 milyon kötü niyetli yazılım (malware) tespit edilmiş. Her ne kadar bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 23 düşüş olsa bile, kötü niyetli yazılım saldırısı vakalarının yüzde 46’sı basit antivirüs çözümleri ile fark edilemiyor. Firmaların artık bu tür saldırılara karşı korunmak için ileri seviye güvenlik sistemlerine ihtiyaç duymaya başladığına dikkat çekilmiş.

Windows işletim sisteminde kayıtlı bilgileri çalan ‘Mimikatz’ isimli yazılım, son birkaç raporda en etkili yazılımların arasında değilmiş. Fakat 2018 ilk çeyrek raporunda adının tekrar geçmeye başladığı belirtiliyor. Mimikatz ile karşılaşan cihazların üçte ikisi Amerika’da bulunurken, yazılımın sadece binde birinden az bir kısmının Asya Pasifik bölgesini etkilediği bilgisi verilmekte.

Raporda öne çıkan bir diğer bilgi ise ‘Ramnit’ trojanının İtalya’da tekrar ortaya çıkarak geri dönüşü. 2010’da ilk kez karşılaşılan bu trojan, 2016’daki kısa süreli yeniden açığa çıkışının ardından bu sefer İtalya’da kendisini göstermiş durumda. Ramnit daha çok kullanıcıların banka bilgilerini hedef aldığı için, WatchGuard önlem olarak finansal hesaplarda çok faktörlü kimlik doğrulamasının kullanılmasını önermekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.