btbilgi

NASA bu sene 4 Ağustos tarihinde tarih yazacak bir görev gerçekleştirecek. ABD uzay araştırmaları ajansı bu tarihte ilk defa güneşe bir uzay aracı fırlatacak. Hedef bir otomobil boyutundaki Parker Solar Probe (Parker Güneş Uydusu) aracını, güneşe neredeyse dokunacak kadar yakına gönderebilmek. Bu da uzay yolculuklarında bir ilk olacak.

Güneşe yapılacak olan tarihi görev şimdiye kadar, hazırlıklar tamamlanmadığı için birkaç kere ertelenmişti. Şimdi tarih kesinleştirilmiş ve NASA gözlem uydusu Parker’ın “Güneşimizi anlama konusunda devrim yaratacağına” inanıyor. Parker uydusu, 4 Ağustos’ta Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Fırlatma Tesisi 37’den gönderilecek. Uyduyu uzaya United Launch Alliance firmasının bir Delta IV roketi taşıyacak.

Parker Güneş’e gönderildikten sonra yedi yıl boyunca çevresinde dönecek ve her seferinde biraz daha yaklaşarak gözlemler yapacak. Buradaki nihai amaç, aracı yıldızımıza mümkün olduğu yakınlaştırmak. Uydunun Güneş’e en yakına geleceği mesafenin yaklaşık 6,1 milyon kilometre olması planlanmış. Karşılaştırma olarak, Dünya’nın Güneş’in ortalama uzaklığının yaklaşık 150 milyon kilometre olduğunu hatırlatabiliriz.

Uydu her geçişinde güneşin atmosferinin en dıştaki kısmı olan ‘korona katmanı’ndan ölçümler alacak. Yapılacak ölçümler ve alınacak görüntüler sadece Güneş ile ilgili değil, yıldızlarla ilgili de hiç bilmediğimiz noktaları ortaya çıkartacak. Biliminsanları koronayı inceleyerek, güneş fırtınaları ve Dünya’nın etrafındaki uzay ortamının değişikliklerini tahmin etme yeteneğimizi iyileştirmeyi umuyorlar.

Güneş uydusu Parker, sistemin yıldızına yaklaşabilmek için özel bir tasarıma sahip. Yaklaşık 1.377 santigrat derecelik ısılarla boğuşacak uydu için, NASA uzay aracını korumasını umut ettiği 11,43 santimetre kalınlığında bir karbon kompozit kabuk üretmiş. Bu kabuk şu anda dünya üzerinde var olan en ileri termal mühendislik teknolojileri ile üretilmiş. Uydunun iç tasarımı dört parçaya bölünmüş ve her birine Güneş’in başka bir yanını inceleyecek dört araştırma ünitesi yerleştirilmiş. Bu üniteler manyetik alan, plazma, enerjik parçacıklar ve güneş rüzgarı inceleme üzerine uzmanlaşmış olacak.

NASA uydunun fırlatılmasını 4 Ağustos’da resmi web sitesinden yapacağı canlı yayın ile tüm dünya ile paylaşmayı planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...