btbilgi

Günümüzde enerji depolama teknolojilerinin büyük bölümü lityum-iyon batarya ürünlerine dayanmakta. Bu teknolojinin hem üretimi giderek ucuzlamakta, hem de hala kapasitede artış sağlanabilmekte. Fakat bataryalar bir yandan da çeşitli sorunlara yol açmaktalar. Bu sorunlardan birisi geri dönüşüm üzerine. Elektrik Enerjisi Araştırma Enstitüsü’ne (Electric Power Research Institute – EPRI) göre üreticiler lityum-iyon pilleri daha ucuza üretmek için, içlerindeki geri dönüştürülmeye uygun materyalleri ortadan kaldırıyorlar.

EPRI’nin 2017 sonunda yayınladığı bir raporda, lityum-yon bataryaların ömür sonu maliyeti incelenmiş. EPRI Enerji Depolama Programı’nın yöneticisi Ben Kaun, Illinois Ticaret Komisyonu üyelerine bataryalarda geri dönüşüm olanaklarının azaltılmasının, akülere ek ömür sonu maliyetleri getirdiğini aktarmış. Kaun komisyona yaptığı açıklamada, “Şu anda kurşun-asit tipi akülerde yüzde 98 oranında geri kazanım mümkün. Bu da geri dönüştürülmüş malzemelerin yeni kurşun-asit akülerin üretiminde kullanılması demek. Yani neredeyse tamamen kapalı bir döngü. Ama lityum-iyon öyle değil. Bu tür akülerde geliştirilen yeniliklerin gidişatı, içlerindeki kobalt benzeri yüksek değerli materyallerin azalmasına sebep oluyor” diyor.

Royal Chemistry Society’ye göre akülerde katot malzemesi olarak kullanılan kobaltın maliyeti 2017 yılı başındaki 32 bin 500 dolardan, 2018’in Mart ayında 81 bin dolara yükselmiş. Üreticiler de bunun yüzünden bataryalardaki kobalt miktarını en aza indirebilmek amacıyla ürünleri yeniden tasarladı. Tesla CEO’su Elon Musk geçtiğimiz Mayıs ayında, şirketin elektrikli otomobil ve enerji depolama çözümlerinde kullanılan bataryalardan kobaltın tamamen çıkartıldığını duyurmuştu. Bu tür gelişmeler de batarya ürünlerini geri dönüşüm sürecine sokmak için fazlaca değersiz hale getirmekte.

Kaun açıklamasında ayrıca şunları da ekliyor: “Lityum-iyon bataryalar, kurşun-asit ürünlerin sahip olduğu geri dönüşüm ekosistemine henüz sahip değil. Bu da geri dönüşüm firmalarına, bu ürünleri alıp sürece sokmak için yeterince sebep vermiyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.