btbilgi

Siber güvenlik tehditleri, Dünya Kupası sayesinde futbol meraklılarını hedef almakta. Daha önce bununla ilgili bazı bilgiler ve uyarılar verilmişti. Şimdi de futbol takımlarının ve futbolcuların içinde bulunduğu tehditlerle ve alınan önlemlerle ilgili bir rapor geldi. Antivirüs yazılımcısı ESET’in edindiği bilgilere göre, çeşitli ülkelerin futbol federasyonları takımlarını ve oyuncularını potansiyel risklere karşı uyararak eğitimler vermişler.

Verilen bilgilere göre İngiltere Futbol Federasyonu, oyuncuları Rusya’ya hareket etmeden önce bir araya getirerek cihazlarını güvende tutmaları konusunda uyarmış. Federasyon olası bir siber saldırıya hedef olmamak için, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ile görüşerek tavsiyeler almış. Oyuncular da siber güvenlik konularında hızlı bir kursa tabi tutulmuşlar.

Avustralya Futbol Federasyonu (FFA), Rusya’dayken yalnızca kendi mobil internet bağlantısını kullanarak önlem almış. Sydney Morning Herald gazetesine bakılırsa FFA personeli ve oyuncular, yayınlanmasını istemeyecekleri tüm verileri ve bilgileri cihazlarından silmeleri yönünde bilgilendirilmişler. Ayrıca tüm personel ve oyuncular, otel de dahil olmak üzere halka açık Wi-Fi bağlantılarını asla kullanmamaları yönünde uyarı almışlar. Hatta tüm personele kullandıktan sonra atılabilecek geçici telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar verilmiş.

Fransız Dünya Kupası ekibi de siber korsanların oluşturabileceği tehlikelere karşı eğitim alanlardan. Fransız Bilgi Güvenliği Ajansı Anssi’nin Başkanı Guillaume Poupard, Fransız ekibine yurt dışındayken dikkat etmeleri gereken temel konularda önemli bilgiler verdiklerini açıklamış.

Rusya’da alınan bu önlemlerin sebebi, geçmiş yıllarda gerçekleştirilen başka küresel spor etkinliklerinde meydana gelen siber saldırılar ve sorunlar. Brezilya’da düzenlenen FIFA 2014 Dünya Kupası ve 2016 Yaz Olimpiyatları etkinliklerinde; içerisinde kimlik avı girişimlerinin, hacktivizmin ve mobil kötü amaçlı yazılımların da bulunduğu tehditler tespit edilmişti. UEFA’nın Euro 2016 organizasyonunda ise sahte web sitelerinde bilet satın almak isteyen dolandırıcılar ortaya çıkartılmıştı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.