btbilgi

Tüm diğer otomotiv firmaları gibi, Volkswagen de elektrikli bir geleceğin hayalini kuruyor. Geliştirdikleri MEB platformu sayesinde bu geleceğe doğru adımlar atan marka, klasik minibüsü dışında ikonik araçlarından birini daha elektrikli araç trendi için hazırlıyor olabilir. 2019’da MEB platformu üzerine kurulmuş bir seri elektrikli araba duyurusu arasında, yenilenmiş bir Beetle modeli görürsek hiç şaşırmamak lazım.

Elektrikli araç platformunda şimdilik planlanan araçlar I.D. serisinden Golf boyutunda bir hatchback (2020’de çıkacak), crossover kategorisindeki CROZZ Concept ve elektrikli minibüs BUZZ (2022 hedefli) var. Bunlara bu sene duyurulan VIZZION isimli sedan aracı da ekleyince, markanın hedeflediği yelpaze genişlemekte. Beetle modelinin yeni bir elektrikli sürümü ise bu yelpazeye faydalı bir eklenti olabilir. Henüz resmi ve kesin bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen, Volkswagen tasarım şefi Klasus Bischoff bu konuda epey ümitli.

İkonik Volkswagen Beetle için elektrikli versiyon planları
Volkswagen I.D. BUZZ

Autocar dergisine konuşan Bischoff, eğer firmanın yöneticileri projeye yeşil ışık yakarsa bu aracı hayata geçirmeye niyetli olduklarını aktarmış. Aracın ilk planlanan versiyonu ise dört kapılı, arkadan itişli ve MEB altyapısının kapasite özelliklerini taşıyor olabilir. Halen satılmakta olan şu andaki Beetle (2011 kökenli) ise aslında 1997 yılında ortaya çıkmış modelin ikinci nesli. Marka 2019 itibarı ile yeni sipariş almayıp, sene içinde bir zaman üretimi kesmek niyetinde. Bu aracın yerine birkaç sene içinde elektrikli versiyonu geçebilir denilmekte.

İkonik Volkswagen Beetle için elektrikli versiyon planları
Kaynak: Autocar

Bischoff hayal ettikleri yeni elektrikli Beetle için konsept çalışmalarının yapılmakta olduğunu da belirtiyor: “MEB platformuna bakacak olursanız, mümkün olan en kısa tekerlek aralığı hatchback I.D. modelinde olacak. Eğer bu tasarımı alıp üzerine bir Beetle yerleştirirsek, hem tonla alana sahip olacağız hem de fonksiyonaliteden ödün vermeyeceğiz. Bu da onu çok çekici bir arabaya dönüştürebilir. Ama şu andaki hedefimiz planlanan I.D. modellerini seri şekilde piyasaya sürebilmek. Bu yenilikçi araçlar çok karmışık bir teknolojiye dayanmakta. Bir seferde çok fazla şeyi aynı anda yapmaya kalkarsanız, boyunuzu aşma tehlikeniz var. Bunları hallettikten sonra daha egzotik ve duygusal olarak heyecan verici araçlara bakabiliriz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.