btbilgi

İnsanlar akıllı telefon ve tabletlerde uygulamaları daha sık kullandıkça, farklı türden ihtiyaçlarını da bu cihazlar üzerinden karşılama eğilimi artmakta. Bu trendlerden biri de tatil ve seyahat planlama. Online seyahat acenteleri ve uygulamaları da bu trendin peşinde büyümelerini sürdürmekteler. Peki acaba online seyahat müşterilerinin tatil planlamada tercihleri, kullandıkları araçlar ve sıkıntıları neler?

Dış kaynak CRM ve çağrı merkezi hizmeti servis sağlayıcısı Teleperformance’ın Müşteri Deneyimi Araştırma Merkezi (CX Lab), 13 ülkeden 10 bin’i aşkın tüketicinin katılımıyla bir çalışma hazırlamış. ‘Global CX Araştırması’ dünyanın her yerinden tüketicilerin online seyahat deneyimlerini değerlendirmek amacıyla yapılmış. Tüketicinin dahil olduğu tüm adımları ele alıp, uçtan uca bir tablo çıkaran Teleperformance Deneyim Puanlamasının (TPXS) 10 üzerinden verildiği araştırmada, tükticilerin online seyahat acenteleri ve servisleri ile ilgili genel memnuniyet puanı 8.4 olarak belirlenmiş.

Tüketicilerin tatil planlamasında tercih mobil kanallarAraştırmaya katılan her üç tüketicinin biri (yüzde 33), seyahatini mobil uygulama üzerinden gerçekleştirmekte. Katılımcıların yüzde 44’ü tercih ettiği acentenin mobil uygulaması olup olmadığını bilmiyor. Ama bu sorun tüketiciden kaynaklanmakta, acentelerden değil. Mobil uygulaması olmayan online seyahat acentelerinin oranı yüzde 5 olarak saptanmış. Acentesiyle iletişim için mobil uygulama kanalını tercih eden tüketiciler, Çin’de yüzde74 oranda. ABDli tüketiciler yüzde 53 ile bu konuda ikinci, BAE kökenli tüketiciler ise yüzde 44 ile üçüncü sırada.

Mobil cihazlar ve servisler denilince, sosyal medyanın bir yerden işin içine girmesi kaçınılmaz. Online seyahat acentelerinden hizmet alan tüketicilerin yüzde 44’ü, müşteri hizmetlerinde yaşadıkları deneyimi sosyal medyada paylaşıyor. Araştırmada sosyal medyada en çok tatil planlama deneyimini paylaşan tüketiciler Çin (yüzde 69), ABD (yüzde 69), Meksika (yüzde 56) ve Birleşik Arap Emirlikleri (yüzde 56) kökenli olarak saptanmış durumda. Acentenin müşteri hizmetleriyle doğrudan iletişim kuran tüketicilerin oranı ise yüzde 83 civarında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.