btbilgi

Her ne kadar günümüzde kurumlara yönelik tonla farklı türde siber tehdit bulunsa bile, DDoS tipi (Distributed Denial of Service – Dağıtık Hizmet Aksatma) saldırılar hala en ciddi sorun yaratanlardan biri. Bu saldırılar iş operasyonlarını bir anda durdurup önemli finansal hasar verebilmelerinin yanı sıra, şirketlerin itibarını da zedeleyebiliyor. Bu saldırılara yakın geçmişteki en önemli örnek, 2016’da Dyn sunucularını çökerten ve Amerika’nın internet erişiminin büyük bir kısmını etkileyen yüksek profilli DDoS saldırısı oldu. Peki şirketlerin bu konudaki bilinç düzeyi ve önlemleri ne durumda?

Siber güvenlik firması Kaspersky Lab tarafından B2B International ile birlikte gerçekleştirilen ‘BT Güvenliği Riskleri’ araştırmasının en son versiyonunda 29 ülkeden küçük, orta (50 ila 999 çalışan) ve büyük (1000+ çalışan) şirketlerden 5 bin 274 temsilciye BT güvenliği hakkındaki görüşleri ve karşı karşıya kaldıkları gerçek vakalar sorulmuş.

Rapora bakılırsa META (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika) bölgesindeki şirketlerin yüzde 40’ı bu tür saldırılara karşı kendini savunmasız hissediyor. Yüzde 51’lik bir kesim DDoS tehditleri hakkında çok az bilgi sahibi olduğunu aktarmakta. Firmalar genelde bu konu için internet servis sağlayıcılarına (ISP) (yüzde 46 oranla) ve veri merkezi sağlayıcılarına (yüzde 28) güvendiklerini dile getiriyor. Fakat dikkat edilmeyen bir gerçek var ki, veri merkezi sağlayıcılarına veya ISP’lere yönelik bir saldırı, durum uygun şekilde yönetilmezse bu kurumların ortaklarına ve müşterilerine de aynı oranda zarar verebiliyor.

Araştırmada META bölgesindeki kurumların yüzde 46’sının DDoS önleyici çözümler kullanmadığı ortaya çıkartılmış durumda. DDoS saldırılarına nasıl müdahale edeceğine dair net bir strateji ortaya koyamayan şirketler, yedek sunucular ve veri yedekleri gibi temel önlemleri sağlama noktasında bile yetersiz. Kendilerini DDoS saldırılarına karşı etkin bir şekilde koruyan şirketler ise, bunu geçmişte bir saldırıya uğradıklarından (yüzde 30 oranla) ya da kanuni zorunluluklardan dolayı (yüzde 35) yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.