btbilgi

Dünyanın en büyük motor sporları organizasyonlarından biri olan Formula 1 Group, BT altyapısının büyük bir kısmını yerleşik veri merkezlerinden buluta taşıma sürecinde. Bu geçiş için de Amazon’un bulut hizmetleri şirketi Amazon Web Services (AWS) seçilmiş durumda. Organizasyonun buluta geçiş sürecini hızlandırmak için, Formula 1 firması AWS’nin makine öğrenme ve veri analizleri servislerini kullanacak.

Formula 1 bu süreçte belli servisleri öncelikli şekilde değerlendiriyor olacak. Burada amaç AWS’nin bulut hizmetleri aracılığı ile daha önce görülmemiş metrikler ortaya koyarak taraftarların ve takımların yarıştan aldıkları keyif, yarış deneyimleri üzerinde yenilikler yaratmak.

  • Amazon SageMaker: Geliştiricilerin ve bilim insanlarının kolaylıkla makine öğrenme modelleri oluşturmalarına yardımcı olacak.
  • AWS Lambda ve AWS analiz servisleri: AWS’nin önde gelen olay tetikli sunucusuz bilişim hizmeti gibi çeşitli araçlar sayesinde, yarış stratejileri ve veri izleme sistemleri iyileştirilecek.
  • AWS Elemental Media Services: Video akışları güçlendirilerek, dünya çapındaki 500 milyondan fazla takipçinin yarış izleme deneyimleri yenilenecek.

Amazon SageMaker’ı kullanan Formula 1 veri bilimcileri, derin öğrenme modellerini Amazon DynamoDB ve Amazon Glacier’de tutulan 65 yıllık bir tarihe sahip yarış verileriyle eğitiyor. Bu bilgi kullanılarak yarış tahminlerini yapmak için önemli performans istatistikleri çıkartılıyor ve taraftarlara, takımlar ve sürücüler tarafından alınan anlık kararlar ve stratejilerle ilgili içgörüler sunulabiliyor. Örnek olarak, Formula 1 veri bilimcileri takımların araçlarına üstünlük sağlayacak pit stop’u yapmaları ve lastiklerini değiştirmeleri için en uygun zamanın ne zaman olduğunu önceden tahmin edebiliyor.

Amazon Kinesis kullanarak gerçek zamanlı yarış verilerini AWS’ye aktaran Formula 1, her bir aracın pistteki her turu için temel performans verilerini eşsiz bir kesinlik ve hızla elde ederek işleyebilmekte. Daha sonra ise Amazon SageMaker üzerinden ileri seviye makine öğrenmesi uygulayarak bir sürücünün performansını ve sınırlarını zorlayıp zorlamadığını tam olarak belirleyebiliyor. Bu analizleri televizyon yayınları ve dijital platformlar üzerinden taraftarlarla paylaşan Formula 1, onlara destekledikleri takımlara ve sürücülere daha yakından tanıklık etme olanağı tanıyarak deneyimlerini iyileştiriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.