btbilgi

Mobil teknolojiler ve online ödeme sistemleri, günlük yaşama ağırlığını koymaya başladı gibi. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden İngiltere’da, bu gerçek finans sektöründe artık gözle görülür biçimde rapor edilmiş. Nakitsiz bir topluma doğru ilerlemekte olan Birleşik Krallık’da Kasım 2017 ve Nisan 2018 tarihleri arasında toplamda 1.500 adet banka ATM makinesi kullanım dışı bırakılmış. Bu durumdan en kötü etkilenen yerlerin ise şehirler dışındaki daha az yoğun yerleşim bölgeleri olduğu ifade edilmekte.

İngiltere kökenli araştırma firması ‘Which?’in çalışmasına bakılırsa, 2017 sonundan beri her ay Birleşik Krallık’da yaklaşık 300 adet ATM makinesi kapatılmakta. Bu araştırmanın verileri, Birleşik Krallık’ın en büyük banka makinesi ağı olan Link Network’den gelmekte. Araştırma sonuçları, finans endüstrisi temsilci kuruluşu olan UK Finance’in başka bir raporu ile paralellikler taşımakta. Bu rapora göre ülke çapında ödemelerde kredi kartı ve banka kartı kullanımı, 2017’nin sonu itibarı ile ilk kez nakit ödemelerin üzerine çıkmış durumda.

Rapora bakılırsa Birleşik Krallık’da 2017 çapında temassız ödeme yöntemleri, 2016 yılına göre yüzde 97 oranında artış göstermiş. Toplamda 5,6 milyar kredi ve banka işlemi temassız yöntemlerle gerçekleştirilmiş. Her üç yetişkinden yaklaşık ikisinin bir çeşit temassız ödeme yöntemi kullandığı ve 25-34 yaş arası vatandaşların yüzde 77’sinin 2017’de en az bir kez temassız ödeme yaptığı belirtilmekte. 3,4 milyon tüketicinin ise neredeyse hiç nakit kullanmamış olduğu açıklanıyor.

ATM makineleri araştırmasında, makinelerin 2015’den beri kademeli olarak devre dışı bırakılmakta olduğu aktarılıyor. Link Network’den verilen bilgiye göre geçtiğimiz 10 yılda ülkede nakit ödeme oranı yüzde 33 düşmüş. Birleşik Krallık’da halen 70 bin adet ücretsiz kullanıma açık banka ATM makinesi olduğu ve bunların yüzde 80’inin başka bir ödeme noktasına 300 metre mesafede olduğu ifade ediliyor. Bu da makinelerin ayakta tutulmasının finansal açıdan mantıklı olmaması senaryosuna doğru şirketi sürüklemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.