btbilgi

Alman kökenli temizlik sektörü liderlerinden Kärcher, robot teknolojilerinin bu alandaki gelişimine örnek bir proje ile karşımızda. 80 yılı aşkın temizlik teknolojileri deneyiminin bir sonucu olan Kira B 50 isimli akıllı temizlik robotu profesyonel mekanlarda insan gücüne ihtiyaç duymadan, etrafı tamamen kendi başına temizleyebiliyor. Bunu sahip olduğu hassas sensör teknolojisi ve nesne algılama algoritmalarına borçlu.

Kärcher’in Akıllı Robotik Uygulamaları ürün serisinden olan Kira B 50, bir otonom zemin bakım ve temizlik makinesi. Robot istenirse elle kumanda edilebiliyor, aksi takdirde bir kez temizlik alanı tanımlandıktan sonra otomatik şekilde işlev görüyor. Robot dahili yol planlaması programı sayesinde mekandaki sabit objeler arasından en etkili rotayı çizebiliyor. Robot en optimize rotayı saptayıp, tüm alanın etkili şekilde temizlenmesini sağlamakta. Böylece hem enerjiden hem de su ve temizlik ürünlerinden tasarruf etmek mümkün. Ayrıca 500-600 saatlik bir çalışma süresinden sonra, kendi performansına denk insan çalışanlardan daha uygun maliyet sunabildiği de hesaplanmış.

Kira B 50 önündeki geniş süpürücüsüyle serbest tozları toplamakta. Mikrofiber ve standart fırça aksesuarları ile de her türlü zeminde ve kirde oldukça etkili sonuçlar elde edilebiliyor. Kärcher’in akıllı temizlik robotu katı partikülleri de katı atık haznesine atarak, emiş hortumunun muhtemel tıkanma riskini ortadan kaldırıyor. Robot temizlikçi programlanan alanı temizledikten sonra hem şarj olmak için, hem de kirli su deposunu boşaltmak amacıyla park istasyonuna kendi kendine geri dönme becerisine sahip.

Kärcher firması bu robot ile iki de ödül almış durumda. Hollanda’nın Amsterdam şehrinde düzenlenen uluslararası Interclean fuarında verilen Inovasyon Ödülleri 2018’de, hem En İyi Ürün hem de makine kategorisinde birinciliği kazanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.