btbilgi

Mobil cihazlar üzerinden yapılan işlemlerin önemli bir kısmını oluşturan mobil ödeme yöntemleri, dijital kimlik kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte artık daha güvenli. Buna bağlı olarak dijital kimliklerin oluşturulması ve doğrulama mekanizmaları, bu mobil teknolojileri benimseyen şirketler ve ülkeler için önemli konulardan ikisi. Dijital kimlikler alışveriş, sağlık, eğitim ve finansal hizmetler gibi pek çok alanda fayda sağlıyor ve kullanıcı deneyimini geliştiriyor.

Bilişim güvenliği alanında çalışan Komtera Teknoloji, dijital kimliklerin geleceğin ekonomisinde ne kadar önemli olduğuna dair bazı noktaları aşağıdaki gibi özetlemiş durumda.

Dünya genelindeki toplam mobil cihaz kullanıcı sayısı yaklaşık 5 milyar civarında. Mobil cihaz kullanımının Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yüzde 63, Asya Pasifik’te yüzde 68 ve Afrika’da yüzde 44’e eriştiği rapor edilmekte. Ön ödemeli kartlar ise dünya genelinde yüzde 76 yayılım gösteriyor. Mobil cihazların numaraları, dijital alışveriş ve ödeme noktasında tanımlayıcı olarak kullanılabilmekte. Bu da daha etkili ve kolay bir şekilde kimlik doğrulamaya fırsat tanıyor.

Kullanıcılar tonla çevrimiçi hesapta, sosyal medyada ve ödeme/alışveriş sitelerinde şifreler kullanıyor ve bazen bunları takip etmekte bile zorlanıyor. Çevrimiçi platformları kullanan 20 bin’den fazla kişiden toplanan verilerle oluşturulan bir araştırmada, bir kullanıcının ortalama 90 çevrimiçi hesabı olduğu ortaya çıkartılmış. Sağlık, eğitim ve finansal hizmetler gibi alanlarda birçok dijital servise ulaşamak için değişik kullanıcı adı ve şifre bilgileriyle uğraşmak gerekiyor. Dijital ekonomide ise böyle bir sorun kalmıyor, çünkü kullanıcı deneyimini rahatlatmak için kullanıcı bilgileri dijital servis sağlayıcıları arasında paylaşılmakta. Böylece tek bir güvenli tanımlayıcı ile çok çeşitli hesaplara erişim mümkün.

Çin, Estonya, Azerbaycan gibi ülkeler şimdiden dijital kimlik kullanımı devreye soktu. Çin’dekullanılan dijital kimliklein uluslararası tanıma özelliği var ve bu teknolojiye büyük miktarlarda yatırım yapılıyor. 62 milyondan fazla dijital kimlik kullanıcısı, günde ortalama 450 milyondan fazla ödeme işlemi gerçekleştirmekte. Dijital kimlikler vergi ödemekten sürücü lisansı taşımaya kadar birçok alanda kullanılabilir.

Servis sağlayıcılar ve sosyal medya platformları dijital kimliklerden faydalanarak, kullanıcılarına mobilde daha fazla imkan yaratmaya çalışıyor. Çeşitli bankalar kişilerin parmak izleri aracılığı ile finansal servislere erişim vermekte. Sosyal ağlar ve donanım üreticileri ilse dijital kimlik kartı ve bazen de ek olarak bir selfie ile, yüz tanıma sistemlerini de sisteme dahil ederek kişilerin kimliğini doğrulama yoluna gidebilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.