btbilgi

Yapay zeka teknolojileri çeşitli alanlarda insanlarla yarışıyor, hatta bazen onları aşabiliyorlar bile. Buna harika bir örnek olarak Çin kökenli BioMind verilebilir. Bu yapay zeka Pekin’deki Tiantan Hastanesi’nin ‘Nörolojik Rahatsızlıklar için Yapay Zeka Araştırma Merkezi’ (Artificial Intelligence Research Centre for Neurological Disorder) tarafından geliştirilmiş. Makine görüşü ve imaj analiz teknolojilerinin başarılı bir örneği olan uygulama, insan doktorları yenerek kendini ispatlamış.

Araştırmacılar BioMind yapay zekasını Çin’in beyin tümörü konusundaki en iyi 15 doktoru ile karşı karşıya getirmişler. İnsan doktorlardan oluşan ekip yapay zekaya karşı, çeşitli vakaları inceleme ve sonuçlarını saptama yarışmasında her iki senaryoyu da kaybederek yenilmişler. Beyin tümörlerini saptamada BioMind yüzde 87 ortalama başarı elde etmiş. Uzman doktorların başarı oranı ise ortalama yüzde 66’da kalmış. Yapay zeka 15 dakikada 225 vaka incelerken, doktor ekibi aynı miktar vakayı 30 dakikada tamamlayabilmiş.

Beyindeki hematoma (sıvı ve kan birikimi) genişlemesi vakalarında da yapay zeka başarılı olmuş. BioMind kendisine analiz için verilen vakaların yüzde 83 kadarını doğru tespit ederken, doktorlardan oluşan takım yüzde 63 başarılı teşhis ortalaması yakalamış. Uygulamanın hastanedeki son 10 yıl boyunca gözlemlenen tüm vaka verilerinin yüklenmesi ile eğitildiği ve en yüksek olarak yüzde 90 doğru teşhis oranına kadar çıkabildiği aktarılmakta. Bu da en sistemi teşhis konusunda en kıdemli doktorlar kadar başarılı kılmaya yetiyor.

Tiantan Hastanesi araştırma ekibi adına konuşan müdür yardımcısı Wang Yongjun, Xinhua haber sitesine yaptığı açıklamada kimin kazandığının önemi olmadığını belirtmiş. Yarışmanın teknolojiyi insanlarla rekabete sokma amacı olmadığını söyleyen Yongjun, ayrıca konuyla ilgili olarak “Doktorların bu yarışma sayesinde yapay zekanın gücünü deneyimlemiş olmalarını istiyoruz. Özellikle de bu teknolojiye karşı şüphe barındıran doktorların. Umut ederiz bir gün yapay zekayı daha iyi anlayacaklar ve ona karşı olan korkularını yenebileceklerdir” diyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.