btbilgi

Eğer sıkça seyahat eden biriyseniz, büyük ihtimalle hayatınızı kolaylaştıran her türlü ipucuna ve çözüme sıcak yaklaşıyor olabilirsiniz. İşte bu ilginç ve pratik çözümlerinden biri Hollanda kökenli startup Bagtag’den geliyor. Firmanın aynı isimli ürünü Bagtag, bavullardaki bilgi ve uçuş etiketlerini modernize etmek için tasarlanmış. Bu elektronik cihaz tüm gerekli uçuş bilgilerini ve uçuş barkodunu barındırarak sıralarda daha az beklemenizi sağlamakta.

Son üç yıldır Slimdesign Studio ile ortaklaşa geliştirilmekte olan Bagtag, bavulunuza çift taraflı yapıştırıcı bantlar veya çevresel bavul kayışları ile tutturulan bir cihaz. Cihazın üst kısmında kolay okunabilecek bir e-kağıt ekran var. Bu ekran hem çarpma ve düşmelere karşı yüksek ölçüde dayanıklı, hem de e-kağıdın düşük güç tüketimi sayesinde çok uzun süre görev yapabiliyor. Ekrandaki barkod sayesinde mobil check-in işlemleri anında gerçekleştirilebilmekte. Cihazın geleneksel kağıt bilgi etiketlerinden daha verimli olduğu ve daha az hataya yol açtığı da aktarılmış.

Cihaz iOS veya Android akıllı telefonlarla çalışmakta ve ekranda göstereceği verilerini havayolu firması Lufthansa’nın uygulamasından çekebilmekte. Şimdilik Lufthansa, Swiss Airlines ve Austrian Airlines sistemleri ile uyumlu çalışmakta. Yakın gelecekte farklı havayolu firmalarının altyapılarına da uyumlu hale getirilmesi planlanmış. Bagtag’in akıllı telefon bağlantısı donanım içindeki özel bir yöntem ile şifrelenmekte. Dolayısı ile sizden başka kimsenin cihaz etiketini değiştirememesi garantilenmekte.

Bagtag’in bir başka faydası da, her yıl dünya çapında uçuşlar için basılmakta olan 4 milyar adete yakın kağıt etiketi azaltacak olması. Böylece hem kağıt tüketiminde, hem de termal yazıcı masraflarında düşüş sağlanabilir. Yani her Bagtag kullanıcısı, çevreyi korumak için bir adım atıyor demek. Ayrıca RFID teknolojisine dayandığı için yakın gelecekte altyapıda oluşabilecek değişimlere karşı da uzun süreli bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.