btbilgi

Microsoft firması Windows 10 işletim sistemi ile yakalamış olduğu küresel başarıyı, uzun yıllardır donanım tarafında da yakalamaya çalışmakta. En son cihaz serisi olan Surface ile bunu bir yere kadar elde etmiş olsa da, hem tüm yelpazede başarı elde edemedi hem de özellikle akıllı telefon pazarında pay alamadı. Bir süre önce mobil işletim sistemi bölümünü gözardı eden ve yeni ürün çıkartacağı sanılmayan Microsoft, aldığı çeşitli patentler ve sektörel söylentilerle şimdi yeniden bir mobil cihaz macerasının tam ortasında.

The Verge sitesinin ele geçirdiği bir dahili Microsoft tasarım dokümanı, firmadan yeni bir mobil cihaz gelebileceğine işaret ediyor. Firmanın hakkında resmi bir açıklama yapmadığı dokümanda “Cepte taşınabilir bir Surface formunda sunulacak yeni cihaz, inovatif donanım ve yazılım çözümlerini bir araya getirerek kullanıcılar için benzersiz bir kişisel bilgisayar deneyimi yaratacak” açıklamasına yer vermekte.

Dokümanda anlatılan taşınabilir Surface cihazı bir süredir konu ile ilgili dolaşan ‘Andromeda’ projesi söylentilerini destekler nitelikte. Aktarıldığı kadarı ile bu yeni cihaz bir phablet büyüklüğünde ve çift ekrana sahip olacak. 180 derece dönebilen özel bir menteşe sayesinde 5 farklı modu bulunacak. Bunlar: 1) Kapalı, 2) Açık ve çift ekran yanyana, 3) 90 derece açık, bilgisayar biçiminde, 4) 90 derece dışa doğru açık, çadır biçiminde, 5) 180 derece tam açık, iki tarafa bakan ekranlar şeklinde özetlenmekte. Ekranlardan birinin bilgisayar modunda dijital klavyeye dönüşeceği öngörülmekte. Anlatılan cihaza çok benzer bir gayrıresmi konsept denemesi, daha önce Avusturya kökenli tasarımcı David Breyer tarafından gösterilmişti.

Microsoft’un yeni cihaz için halen geliştirme aşamasında olduğu, ayrıca kalem (stylus) ile kullanım için denemeler yaptığı tahmin edilmekte. Cihazın teknik özelliklerinin tamamlanması için, tam sürüm Windows 10 destekleyen farklı ARM işlemcilerinin de test edildiği rapor ediliyor. Ele geçirilen dokümanda cihazın çıkışı ile ilgili kesin bir zaman veya karar verilmediği, ama eğer piyasaya çıkacaksa bunun 2018 sonuna kadar olacağı da belirtildiği ifade edilmekte. Bu konuda şimdi herkesin gözü Microsoft’un yapacağı resmi açıklamada denilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.