btbilgi

Yakın geleceğin en önemli  otomotiv teknolojilerinden biri olan otonom araçlar için yarış tüm hızıyla sürüyor. Tüm büyük teknoloji ve otomobil üreticileri bu konuda birşeyler yapıyorlar. Bu sektörde yer edinebilmek için çok büyük kaynağa ihtiyacınız var, çünkü otonom araba sistemleri geliştirmek ucuz bir operasyon değil. İşin donanımından yazılımına, testlerinden üretimine kadar çok para harcamanız lazım. Peki daha küçük ve radikal oyuncular ne yapacak? İşte AutoRally platformu onlar için geliştirilmiş.

ABD’deki Georgia Teknik Üniversitesi’nden bir ekip, AutoRally’yi prototip otonom araç sistemlerini test için tasarlamış. Normalde tam donanımlı bir otonom araba inşa etseniz bile, iş orada bitmiyor. Arabanın her türlü alt sistemini, yapay zekasını, sensörlerini farklı senaryolarda denemeniz lazım. Tek bira otonom prototip aracın maliyeti 1 milyon dolara kadar çıkabilir. Bu aracı karlı veya sisli havada test ederken kaza yaparsanız ne olur? Tonla masraf çıkar ve projenizde geriye düşebilirsiniz.

Otonom araç geliştirmek için minyatür platform: AutoRallyİşte AutoRally platformu size burada daha ucuz ve sağlam bir alternatif sunuyor. Bu platformdaki otonom araçlar normal bir arabanın beşte bir büyüklüğünde. Plaformdaki araçlar ölçeklenip büyütülebiliyorlar ama bu boy ilk versiyonlar için ideal bulunmuş. Minik otonom araçları en ekstrem koşullarda bile kullanabilirsiniz. Aşırı sağlam yapıları sayesinde geri dönülemez bir hasara yol açmak, neredeyse mümkün değil deniliyor. Araçlar yaklaşık 1 metre uzunluğunda, 20 kilogram ağırlığında ve saatte yaklaşık 100 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Platformu geliştiren ekip, denemelerinde yapay zeka algoritmalarının asla maksimum hıza çıkamadığını da belirtiyorlar.

Platformun ana amacı, otonom araç beyinlerini en zorlu şartlara uyumlu hale getirebilmek. Bir yapay zekanın sıradışı yol durumlarında ve hızlarda nasıl tepki vereceğini önceden ölçebilmek, gerçek boyutlu bir otonom aracı benzer koşullara sokmadan önce değerli veriler sağlayabilir. Her ne kadar bu boyutta bir araca tam kapsamlı LIDAR benzeri büyük sensör donanımları yerleştirmek uygun olmasa bile, platform mümkün olan her türlü sensör ve kamera sistemi ile donatılabiliyor. Ayrıca uzaktan kumanda için antenler ve GPS benzeri ihtiyaç olan ek cihazlar takılabiliyor.

AutoRally platformu bu hafta içi ABD’nin Pittsburgh şehrinde düzenlenen ‘Robotics: Science and System’ konfeansında tanıtılmış. Araştırma ekibinin geleceğe dönük amacı bu platformu herkese açık hale getirmek. Ayrıca başka araştırma ekiplerinin projeden esinlenerek benzer prototipleme ve geliştirme sistemleri oluşturmalarını da arzu ediyorlar. Başka ekipleri davet ederek ortak çalışmalar yapmak veya karşılaştıkları zorlukları aşmak için platformun özelliklerini kullanmak gibi konulara da açık olduklarını söylüyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.