btbilgi

Son birkaç senedir kriptopara pazarı, yüksek hızlı artışı nedeniyle internet kullanıcılarının büyük ilgisine maruz kaldı. Özellikle Bitcoin’in başını çektiği değer yükselişi, çok sayıda kişinin kriptopara borsaları üzerinden işlem yapmasına yok açtı. Bazı kullanıcılar ise doğrudan kriptopara madenciliği için yatırım yaptılar. Fakat bu yükselişin bir de olumsuz yanı söz konusu. O da ‘kripto-jacking’ odaklı vakalar, yani çeşitli borsalarda yaşanan kriptopara hırsızlığı ve kötü niyetli yasadışı kripto madencilik yazılımlarının benzer şekilde yükselme trendine girmesi.

McAfee Labs’ın Haziran 2018 Tehdit Raporu’na (McAfee Labs Threats Report – June 2018) göre, siber tehditler konusunda yılın ilk çeyreğinin favori yöntemleri yasadışı kripto madencilik yazılımları ile fidye yazılımları. 2017’nin son çeyreğinde karşılaşılan yaklaşık 400 bin kripto madenciik yazılımı saldırısına karşın, 2018’de bu vakalar 3 milyona yaklaşmış durumda. Bu da bu alandaki zararlı yazılımlarda yüzde 629’luk artış anlamına geliyor.

Siber güvenlik firmasının raporunda 2018’in ilk çeyreği itibariyle, her saniye beş yeni tehdit örneğiyle karşılaşıldığı belirtilmekte. Bunlar arasında mevcut güvenlik önlemlerini aşmak için kendini yenileyen yazılımlar da var. Yasadışı kripto madencilik tehditleri dışında, genel kötü niyetli yazılım (malware) örneklerinin sayısı son bir yıllık dönemde yüzde 37’lik artışla 734 milyonu geçmiş durumda. Diğer ciddi sorun teşkil eden kategorilerden fidye yazılımlarında ise artış, 2017’nin aynı dönemine oranla yüzde 32 yavaşlamış. Mobilde ise kötü amaçlı yazılım örneklerinin son bir yılda yüzde 42 yükseldiği, fakat küresel ölçekte zarar gören cihazların sayısının yüzde 2 gerilediği rapor ediliyor.

Rapora bakılırsa 2018’in ilk çeyreğinde, 2017’nin son çeyreğine oranla siber saldırılarda yüzde 41’lik artış yaşanmış. Bu dönemde kamuya açıklanan güvenlik olayı sayısı 313 olurken, birden fazla sektörü etkileyen 37 vaka, birden fazla bölgeyi hedefleyen 120 olayla karşılaşılmış. Kurumsal saldırılardan en çok etkilenen sektörler ise sağlık, eğitim ve finans:

  • Sağlık sektöründe görülen olaylarda yüzde 47’lik bir artış yaşanmış. Siber suçlular, SAMSA isimli fidye yazılımı ile özellikle bu sektörü hedef almış durumdalar. Pek çok örnekte hastanelerin siber suçlulara ödeme yapmak zorunda kaldığı görülmekte.
  • Raporda eğitim sektörüne yönelik saldırıların yüzde 40 arttığı aktarılıyor. Okullara ve benzer eğitim kurumların yönelik saldırılarda en büyük payı fidye yazılımları almakta.
  • Finans tarafında ise en büyük darbeyi uluslararası para transferi için kullanılan SWIFT sistemi, düzenli saldırılar sonucunda almış. Tüm sektöre yönelik saldırılarda yüzde 39 artış saptanmış durumda.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.