btbilgi

Sanal gerçeklik (VR) her ne kadar istenilen popüleriteye ve yaygınlığa ulaşmamış olsa bile, çeşitli şirketler yaptıkları denemeler ile tüketicilerin ilgisini çekmeye çalışıyorlar. Sanal dünyalar halen en çok eğlence ve oyun alanında gözlemlenmekte. Yakın gelecekte emlak, turizm ve perakende alanlarında sıkça kullanılacağı öngörülen bu teknoloji için yenilikçi bir uygulama, ABD kökenli en büyük perakende firmalarından Walmart’dan geldi. Firmanın geliştirdiği sanal alışveriş ortamı, müşterileri oturdukları yerden yapay bir ortamda çeşitli ürünleri görme fırsatı sağlıyor.

Walmart’ın devreye aldığı uygulamada, kullanıcılar sanal gerçeklikte bir apartman dairesi geziyorlar. Bu dairede firmanın mağazalarında satılmakta olan ürünlerden 70 tanesi yer almakta. Kullanıcılar bu daireyi isterlerse web tarayıcı üzerinden gezebiliyorlar. Eğer bir Google Cardboard cihazına veya Samsung Gear VR sanal gerçeklik gözlüğüne sahipseniz, akıllı telefon üzerinden daha gerçekçi bir sanal gerçeklik deneyimi yaşamak da mümkün.

Sanal apartman dairesindeki tüm ürünler hem firmanın kendi markalarından, hem de iş ortaklarının ürün yelpazelerinden derlenmiş. Hepsi üç boyutlu şekilde sanal daireye yerleştirilmiş. Dairedeki tüm nesnelerin üzerinde bir nokta bulunmakta. Bu noktaya tıkladığınızda hem ürün özelliklerini görüyor, hem de isterseniz hemen satın alma bölümüne gidebiliyorsunuz. Böylece ürünlerin gerçek dünyada nasıl görüneceğine dair, satın almadan önce gerçekçi bir izlenim edinmek mümkün olabiliyor.

Engadget sitesinde bu sanal alışveriş deneyiminin, Walmart’dan çıkacak benzer örneklerin ilki olduğuna aktarılmakta. Özellikle de perakende devinin 2018’in Şubat ayında satın aldığı sanal gerçeklik startup şirketi Spatialand’e dikkat çekiliyor. Spatialand o tarihe kadar zaten Walmart’ın teknoloji kuluçka organizasyonu ‘Store No.8’ ile çeşitli projeler üzerine çalışmaktaymış. Ne türden projeler üzerine çalıştıkları açıklanmamış olmakla beraber, Walmart’ın müşterilerine yepyeni sanal alışveriş deneyimleri sağlama üzerine çalıştıklarını tahmin etmek zor değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.