btbilgi

Geçen 20 yılda bilgi teknolojileri üretim, sağlık, perakende, lojistik ve medya gibi tüm sektörlerde çalışma biçimlerini kökünden değiştirdi. Önümüzdeki 10 yıl ise yapay zeka, dijital  asistanlar ve sanal gerçeklik teknolojilerinin yükselişini bize gösterecek. Bu teknolojilerin kalıcı şekilde etkileyeceği konulardan biri de ofis yaşamı olacak. Yenilikçi teknikler ve çözümler çalışma ve toplantı yapma şekillerimizi baştan aşağı değiştirme potansiyeline sahip.

Cisco firması ofis deneyimlerinin içinde bir firma olarak, hem teknoloji geliştirme hem de trendleri takip etme konusunda şanslı bir noktada. Firmanın EMEAR İş Birliği Ürünleri Yöneticisi Andy Brocklehurst yakın geleceğin iş hayatının neye benzeyeceği konusunda, Cisco’nun öngörülerini ve yaklaşımlarını aşağdaki gibi aktarıyor:

“Zaman zaman iki toplantı arasında gerçekleşenler, toplantı sırasında yapılan konuşmalardan daha önemli oluyor. Bu nedenle bugün karşılıklı konuşmaların yapıldığı süre olarak algılanan “toplantı”, yerini farklı ekipler arasında gerçekleşen ve teknoloji ile desteklenen süregelen iş birliğine bırakacak. Önümüzdeki 10 yılda yapay zeka ile sanal gerçeklik, çalışma ve toplantı yapma şekillerimizi değiştirecek. Bu yıl sanal asistanlar doğal dili ve bağlamı anlayan KI Bot’larla toplantı yönetimini bizim yerimize yapacaklar. “Bu sunumu şu kişiye gönder” gibi basit komutları anlayıp yerine getirebilecekler. 2020 itibariyle sanal asistanlar bir toplantı sonrasında önemli konuşma başıklarını özetleyebilecek hale gelebilecekler. 2020’den sonra sanal asistanlarımızın bir ekip için şirket amaçlarına ve çalışan yetkinliklerine göre doğru isimleri önermeye başlaması da oldukça muhtemel”

Brocklehurst çalışanlar ve şirketlerin farklı ofis araçları kullandıklarını aktarmakta. Fakat Cisco iş birliği gibi özelleşmiş ofis uygulamalarının geleceğini, çalışanların kullandıkları diğer e-posta veya sohbet gibi uygulamalar ile uyum içinde görmek istiyor. Brocklehurst geliştirilen her aracın ve yazılımın tartışmasız şekilde mobile uygun olması gerektiğine inandıklarını ifade etmekte. Yapay zekayı her toplantıya, her çağrıya, her konuşmaya ve her etkileşime entegre ettiklerini; yüz tanıma, ses tanıma ve gürültü engelleme gibi özellikleri ürünlerine eklediklerini belirtiyor. Firmanın Webex toplantı uygulamaları ile ayda 116 milyondan fazla katılımcının, 6 milyardan fazla dakika boyunca toplantı yaptığı bilgisi verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.