btbilgi

Dünya çapında çok farklı sektörlerde kendini yenilikçi yöntemler ile ispatlamaya başlayan blokzinciri teknolojisi, şimdi de diplomalar ile ilgili çeşitli sorunları çözmek için iş başında. Bahçeşehir Üniversitesi’nde (BAU) devreye sokulacak yeni bir uygulama, iş başvuru süreçlerinden bürokrasideki yavaşlığa kadar değişik sorunlara çözüm sunmak hedefi güdüyor. Blokzinciri sayesinde yetkililerin imzaları ile basılan sertifikalar, mezuniyet bilgileri, diploma eki ve transkriptler mezunlar tarafından çok hızlı bir şekilde edinilip, istenilen yer ile güvenli ve onaylı şekilde paylaşılabilecek.

BAU Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar bu proje ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Blokzinciri çok önemli kriterlere sahip bir veritabanı teknolojisi. Verilerin saklanması konusunda güvenliği sağlarken, hem tek bir merkezden manipüle edebilme ihtimalini ortadan kaldırıyor hem de verilerin hızlı bir şekilde aktarımına izin veriyor. Bu yapısıyla şifreli, anonim, şeffaf ve merkezi olmayan yani ağ yapısında bir veritabanıdır. En önemli konulardan bir tanesi de bizim aslında kimliğimizin bir parçası olan eğitim datamızın saklanması. Bu eğitim datasının içerisinde bizim devamsızlık durumumuzdan tutun aldığınız derslerin transkripti, sertifikalar, önemli belgelerde yer almakta. Bu belgelerin Blockchain sistemine taşınması üniversitelerin işini çok kolaylaştıracak ve herhangi bir şekilde bu datanın çalınması mümkün olmayacak.”

Proje diplomalar ve iş başvuruları ile ilgili bürokartik sorunlara da çözüm olacak. Kişilerin üniversitelerinden diploma veya noter onaylı resmi örnek almaları sürecindeki zaman kaybı ve onay sürecindeki sıkıntılar bu şekilde ortadan kaldırılabilir hale gelecek. Blokzinciri teknolojisi ile desteklenen sistem, Türkiye’den ya da yurtdışındaki herhangi bir üniversiteden alınan belgelerin aktarımını ve onaylanmasını hızlı şekilde sağlayabilmekte. Bu yöntem ile belgelerin sahte mi yoksa gerçek mi olup olmadığını ispat yükümlülüğü de ortadan kalkıyor. Diploma gibi belgelerin doğruluğu ve gerçekliği konusunda herhangi bir şüpheye fırsat bırakılmıyor.

Erdamar uygulamaya girecek sistemin güvenliği hakkında da şunları aktarmakta: “Bu sistem, verilerin merkezi olmayan bir ağ yapısında saklanmasını sağladığı için hacklenmesi mümkün olmayan bir teknoloji sunuyor. Bahçeşehir Üniversitesi olarak öğrencilerin eğitimlerine ait bütün dökümanları blokzinciri sistemine taşıdığımızda, öğrencilerin verilerini dilediği kurum ve kişi ile paylaşabilecekleri bir link olacak. Bu linkteki bilgiler, firmalar tarafından kolayca teyit edilebilecek. Siz izin vermedikçe bilgileriniz görüntülemeyecek, izin verdiğinizde de çok hızlı bir şekilde bu bilgilere erişilebilecek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.