btbilgi

Teknoloji firmaları devamlı yeni projeler ve teknolojiler üzerinde çalışıyorlar. Bir sonraki başarılı ürünün nereden çıkacağı hiç belli olmuyor. Bu amaçla her sene binlerce teknoloji patenti başvurusu yapılmakta. Ama tüm kabul gören patentlerin gerçekten birer ürüne dönüşeceğinin garantisi yok. Yine de Apple’ın yeni açıklanan bir patentindeki gibi örneklerin daha fazla ürünleşmesini görmek istiyoruz. Bu patent görmeyen kişiler için tasarlanmış özel bir akıllı kıyafet sistemini anlatıyor.

ABD Patent Kurumu’nun (USPTO) yayımladığı patent başvuru belgesinde, akıllı kıyafet ürünleri ve özel bir sensör cihazının beraber kullanımı gösterilmekte. Silindirik şekilde biçimlendirilmiş sensör cihazı, kullanıcının çevresini üç boyutlu şekilde taramaya yarıyor. Cihazdan gelen sinyaller ise akıllı kıyafet içindeki geri besleme teknikleri ile görme veya duyma engelli kişilerin çevreyi algılamalarına yardımcı oluyor. Kıyafet göremeyen kişiler için çevresel bilgileri sesli şekilde verirken, duyamayanlar için ise titreşim benzeri tepkilerle veri aktaracak.

Apple’dan görme engelli kullanıcılar için akıllı kıyafet patentiHer ne kadar patent belgesinde elde tutulan çevre tarama cihazının şekli verilmiş olsa da, bu cihazın sahip olduğu özelliklerin gelecekte bir iPhone akıllı telefonuna entegre edilmesi de mümkün gibi görünüyor. Bu türden yenilikçi patentler, Apple’ın iPhone cihazlarını ve ekosistemini geliştirmek açısından neler düşündüğünü göstermesi açısından önem taşımakta.

Dünya çapında gelişmiş ülkelerin pazarlarında yaşanmakta olan akıllı telefon satış duraklaması, tüm büyük telefon üreticilerinin dikkatini çekmekte. Firmalar bu tarzda yenilikçi ve ihtiyaç gideren çözümlere yönelmeye başlıyorlar. New York Times’daki bir makaleye bakılırsa, artık akıllı telefonlarda mümkün olan en üst seviye görsel ve ekran teknolojisine yaklaşmış durumdayız. Tüketicilerin şu andaki telefonlardan görüntü veya arayüz bazında pek başka bir istediği yok denilmekte. Bu yüzden de cihaz teknolojilerinin yakın gelecekte dijital asistanlar, sesli komutlar ve aksesuarlar üzerinden ilerlemeye devam edeceği öngörülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.