btbilgi

Harita ve konum bilgisi teknolojileri günlük hayatta kullanıcıların en önemli yardımcıları haline geldi. Türkiye’de en çok başvurulan haritalardan birine sahip olan Yandex, harita altyapısını daha da geliştirmek için yeni bir ürünü kullanıma sundu. Yandex Map Editor üzerinde her kullanıcı istediği yerin haritasını çizebilecek veya düzeltebilecek.

Yandex bu uygulama ile kullanıcılarını internet üzerinde harita çizen birer ‘gönüllü kartograf’ olmaya davet etmekte. Ortak çalışma sayesinde mahallelerden, sokaklara ve kapı numaralarına kadar en güncel haritayı oluşturmak hedeflenmekte. Bu efor ile gelecek düzeltmeler ve güncellemeler sayesinde, tüm kullanıcılar haritalardan ve navigasyon servislerinden maksimum fayda sağlayabilecek.

Rusya’dan sonra ilk kez Türkiye’de kullanıma sunulan Yandex Map Editor, Yandex’in haritalarına ve buna bağlı olarak navigasyona katkı sağlamayı kolay hale getiriyor. Servise giriş yapabilmek için öncelikle Yandex’te bir kullanıcı hesabı oluşturmak gerekli. Ayrıca gönüllü kartograf olabilmek için dikkat edilmesi gerekli her şey, bu özellik için açılan özel destek sitesinde kullanıcılara adım adım anlatılıyor.

Yandex Map Editor’ün gönüllü kartografları yol, cadde, sokak, mahalle, köy, bina, kurum gibi çeşitli bölge ve objeleri oluşturabiliyor veya düzenleyebiliyor. Düzenleyici uygulama sayesinde haritadaki mevcut bilgiler de güncellenebiliyor. Yapılan düzenlemeler şirketin görevlileri tarafından moderasyondan geçtikten sonra, Yandex Haritalar’da ve Yandex Navigasyon’da gösteriliyor. Kullanıcıların katkısıyla haritalar daha ayrıntılı ve kapsamlı hale gelmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.