btbilgi

Firefox firması kullanıcıların web gezintilerinde kendilerini daha rahat hissetmelerini istiyor. Bu amaçla bir siber güvenlik web servisi olan ‘Have I Been Pwned’ (HIBP) ile iş birliği yapılmış. Kullanıcılar Firefox Monitor isimli yeni servis sayesinde, web tarayıcı içinden özel bir forma e-posta adreslerini giriyorlar. Servis de kullanıcının bir hacking operasyonuna maruz kalıp kalmadığını saptıyor ve rapor veriyor.

Firefox web tarayıcısı halen 500 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmakta. Yeni servisin testi için ise 250 bin’den fazla gönüllüye davet yollanacağı resmi açıklamada belirtilmiş. Test sürecinin sonunda servis tüm Firefox kullanıcılarına açılacak. Firefox Monitor servisine e-postanızı girdiğinizde, e-posta adresinizin bilinen kişisel veri sahtekarlığı veritabanlarında yer alıp almadığı kontrol ediliyor. Bunun için de e-posta adresiniz açık şekilde değil, anonimleştirilmiş biçimde taranıyor. Yani e-posta adresiniz Firefox dışında üçüncü bir partiye kontrol için yollansa bile, şifrelenmiş biçimde gönderiliyor. HIBP ve Firefox arasındaki teknik iş birliği sayesinde, Firefox Monitor üzerinden e-postanızı kullandığınız hesaplarınızın ne kadar güvende olduğunu kolayca kontrol edebileceksiniz.

İş birliğinin bir diğer yanı ise Firefox Lockbox isimli şifre saklama servisi ile HIBP’nin birbirine bağlanması. Lockbox servisi, Firefox web tarayıcısı içindeki yerel kullanıcı adı ve şifre depolama uygulaması. Siz web üzerinde kullandığınız tüm e-posta, kullanıcı ismi ve şifreleri bu uygulama içinde saklıyorsunuz. Firefox girdiğiniz tüm sitelerdeki üyelik ve login işlemlerini sizin için otomatik yapıyor. Böylece hem tekrar tekrar login bilgilerini elle girmiyorsunuz, hem de sitelerde gizli yer alabilecek kötü niyetli klavye tarama yazılımları da işlevsiz kalıyor. HIBP ile bağlandığı zaman, Lockbox içindeki tüm hesaplarınız ve şifreleriniz benzer şekilde hacker veritabanlarında var mı diye kontrol edilebilecek.

Firefox Monitor servisini kullanmak isteyenlerin web tarayıcılarını, firmanın en son sürümü olan Firefox Quantum’a yükseltmeleri tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.