btbilgi

Online perakande alanında liderlerden biri olan Amazon sadece ürün satmıyor. Filmlerden dizilere, e-kitaplardan müziğe kadar uzanan geniş bir dijital medya servis ağına da sahip. Tüm bunlardan faydalanmak isteyen kullanıcılar ‘Amazon Prime’ denilen tek bir servise abone oluyorlar. Sadece firmanın sunduğu tüm içerikten faydalanmıyor, aynı zamanda online alışverişte de bir sürü indirim ve kolaylıklara erişebiliyorlar. Şimdi Apple da benzer bir hizmeti kendi dijital servisleri için gerçekleştirmek niyetinde.

The Information sitesinde verilen bilgiye bakılırsa, Apple sahip olduğu müzik, TV ve orijinal içerik aboneliği ile yakında açılacak olan online gazete/dergi okuma hizmetini tek bir abonelik altında birleştirmeye hazırlanıyor olabilir. Haberde tüm servislerin tek bir abonelik ile toplanacağı ama yine de isteyen müşterilerin tek bir servise abone olabilecekleri aktarılmış. Henüz bu sistemin gerçekleşmesi hakkında Apple’dan resmi bir açıklama veya yaklaşık da olsa bir fiyat bilgisi verilmiş değil.

Apple Music servisi halen aylık 9,99 dolara aboneliğe açık durumda. Ayrıca firmanın Mart ayında satın aldığı dijital dergi serivisi Texture da aylık 9,99 dolarlık bir abonelik seçeneğine sahip. Apple’ın bu servisi de yeni planlanan toplu servis aboneliği sistemine ekleyeceği tahmin edilmekte. Orijinal dizi ve film üretim kısmı ise verilen yatırım açıklamalarına rağmen henüz tam istim çalışmıyor, o yüzden bu servisin fiyatlandırması henüz belli değil. Tüm servislerin birarada alınacağı paketin fiyatının, tek tek alındığında toplanacak rakamdan daha az olacağı ve böylece müşterilere avantaj sağlayacağı öngörülüyor.

Apple bu sene içinde yaptığı bir açıklama ile, dijital servislerden toplamakta olduğu kazancını 2020’de iki katına çıkartacağını söylemişti. Music servisi 2018’in Nisan ayında 40 milyon aboneye ulaştı. Tüm dijital servislerden elde edilen gelirin yüzde 30 kadarı hala App Store uygulama mağazası gelirlerinden oluşmakta. Apple’ın servisleri tek abonelikte birleştirme niyeti, 2020 hedefini yakalayabilmesi için stratejik bir çözüm olarak düşünülebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.