btbilgi

Japonya’da düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları etkinliklerine sadece iki sene kaldı. Olimpiyat oyunlarının düzenleyicisi organizasyon komitesi, büyük bir hedefle bu dev etkinliğe hazırlanıyor. Hedef etkinliğin harcayacağı tüm elektriği, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılayabilmek. Bu hedef dünya çapında bir ilk teşkil edebilir.

Japan Times’ın haberinde Tokyo Olimpiyatları komitesinin temiz enerji hedefinin sadece yarışma alanları için değil; atletlerin konakladığı köy, uluslararası yayın merkezi ve ana basın merkezi için de geçerli olacağı aktarılmakta. Elektriğin temiz enerji sağlayan dağıtıcı şirketlerden satın alınması dışında, mümkün olan noktalara güneş panelleri de döşenecek.

Bunların dışında komite çeşitli karbon salınım ve çevre koruma bilinçlendirme çabalarına da yer verecek. Mesela etkinlik sırasında kullanılacak tüm eşya, alet ve cihazların eğer mümkünse kiralanması sağlanacak. Eğer satın alınması zorunlu bir şey varsa, komite olimpiyatlardan sonra bunların tekrar kullanılabilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayacak. Etkinliklerde toplanacak plastik şişeler ve benzer ürünlerin en az yüzde 65’inin geri dönüşüme girmesini sağlamak da bir diğer hedef.

Tokyo Olimpiyatları yüzde 100 temiz enerji ile beslenecekKomite 2020 Tokyo Olimpiyatları tesisleri ve çevresinde belli hatlara güneş enerjisi toplayan yollar da inşa etmek istiyor. Bu yolların ilk örnekleri Fransa ve Hollanda’da son 1-2 senedir denemelere tabi tutulmakta. Bu yolların inşası sonucu olimpiyat tesislerinin ihtiyacı olan enerjinin küçük de olsa bir kısmı bu yollardan sağlanabilecek.

Rapor edilen bir diğer örnek proje ise, olimpiyatlarda derece kazanan atletlere verilecek madalyaların geri dönüştürülmüş materyallerden imal edilmesi. Bu amaç için atık durumdaki akıllı telefonların sökülmesi sonucu ortaya çıkartılan değerli metaller kullanılması planlanmış. Organizasyon komitesi sırf bu amaç için 2017’de bir akıllı telefon geri dönüşüm kampanyası başlatmış bile. Buradaki hedef de en az sekiz ton değerli metal toplayabilmek. Olimpiyatlarda verilecek yaklaşık 5 bin madalyanın üretilebilmesi için milyonlarca telefon toplanması gerektiği açıklanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.