btbilgi

Elon Musk’ın özel ticari uzay yolculukları firması SpaceX, dev rakipleri karşısında çok önemli bir ABD uydu ihalesini almayı başardı. İhale 2020 yılında ABD Hava Kuvvetleri’nin yörüngeye yollamayı planladığı AFSPC-52 uydusu ile ilgili. Bu önemli ihalede SpaceX’in rakibi, ünlü havacılık ve uzay firması Boeing-Lockheed Martin ve iş ortağı olan United Launch Alliance (ULA) oldu. İşin ilginç kısmı ise, firmanın bu ihaleyi henüz sadece ilk kalkış testleri yapılmış olan yeni Falcon Heavy roketine dayanarak kazanmış olması.

Space News sitesinin verdiği bilgiye göre, SpaceX’in 130 milyon dolarla kazandığı ihaledeki rakibi olan Boeing/ULA askeri uyduyu bir Delta 4 roketi ile yörüngeye göndermeyi önermiş. Bu roketin fırlatma maliyetinin 350 milyon dolar olduğu belirtiliyor. SpaceX’in Falcon Heavy roketinin fırlatma maliyetinin ise bunun yarısından aza kadar inebileceği aktarılmakta. Bu sebeple de ABD Hava Kuvvetleri, görevi gizli tutulan askeri uydunun SpaceX roketi ile yörüngeye gönderilmesine karar vermiş durumda. Firmanın ihaleyi kazanmasının tek sebebi bütçe olarak gösterilmekte.

Boeing’in Delta 4 roketi düşük yörüngeye bir seferde 28 bin 790 kilogramlık yük taşıyabiliyor. Falcon Heavy roketi ise 63 bin 800 kilogramlık yük taşıma kapasitesine sahip. Şubat ayında ilk fırlatma testi yapılan roket, kargo bölmesinde Elon Musk’ın özel elektrikli Roadster spor aracını taşıyarak dünya çapında ünlü olmuştu. Firmanın yeni aldığı ihalede uydu fırlatma 2020 yılında olduğu için, o zamana kadar ek kalkışlar yaparak roketin tutarlılığı ve sürdürülebilirliği test edilecek.

SpaceX bundan önce kazandığı bir başka ABD Hava Kuvvetleri uydu fırlatma ihalesinde sorun yaşamıştı. Milyar dolarlık Zuma askeri uydusu bir Falcon 9 roketi ile Ocak ayında uzaya yollanmış, fakat yörüngeye çıktıktqn kısa süre sonra irtifa kaybederek geri atmosfere girmiş ve yanarak yokolmuştu. Fırlatmadaki sorunun Falcon 9 roketinin ikinci aşamasınndan kaynaklandığı tahmin ediliyor ama askeri bir görev olduğu için ayrıntılı bilgi verilmemişti. SpaceX’in bu vakadan sonra ikinci bir Hava Kuvvetleri uydu ihalesi kazanmış olması, ABD hükümetinin firmaya olan güveninin bir göstergesi olarak algılanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.