btbilgi

Biliminsanları uzun zamandır görünmezlik sağlayacak materyaller geliştirmek için çalışıyor. Şimdiye kadar çeşitli denemeler yapıldı, bir yere kadar başarı yakalandı ama gerçek görünmezliği sunacak çözüm henüz bulunamadı. Yine de bu yolda ilerleme kaydediliyor, gelinen noktalardan biri da kızılötesi alanda görünmezlik. İngiltere’deki Manchester Üniversitesi’nden bir ekibin tasarladığı termal kamuflaj teknolojisi, bir nesnenin ısısını arka plan ısısı ile aynı gibi gösterebiliyor.

Araştırma ekibinin geliştirdiği teknoloji çok hafif ve esnek bir film. Elektrik kullanılarak filmin yapısal özellikleri değiştiriliyor ve elektromanyetik radyasyon emisyonlarını emmesi sağlanıyor. Böylece siyah bir iz oluşuyor ve kızılötesi kameralar filmin arkasındaki nesnenin ısısını ölçemiyor. Bu da bir termal kamuflaj gibi davranarak kızılötesi algılayıcılardan gizlenmeyi sağlayabilmekte. Filmin yapısı elektrik ile değiştirildiğinde aynı bir metal gibi emisyonları yansıtma becerisine de sahip olabilmekte.

Kızılötesi kameraları alt edecek termal kamuflaj teknolojisiEkibin liderlerinden Coşkun Kocabaş bu çalışmanın ABD ve Türk bilim ekiplerinin ortak bir projesi olduğunu aktarmış. Kocabaş filmin elektromanyetik radyasyon emme özelliğinin, mürekkepbalığının renk değiştirme ve korktuğunda mürekkep benzeri madde salgılaması özelliğinden esinlenildiğini açıklıyor. Termal kamuflaj becerisinin askeri kullanımı dışında, uydularda güneşten yayılan ısıyı ışınım miktarına dayanarak otomatik emme veya yansıtma görevlerinde de kullanılabileceğinden bahsedilmekte.

‘Nano Letters’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede, filmi oluşturan materyalin naylon, altın, şarj tutabilen moleküllerle dolu bir sıvıya batırılmış polietilen ve çoklu grafen katmanından imal edildiği ifade edilmekte. Mucize materyal olarak da bilinen grafen, bu projede özellikle dönüşebilen özellikleri yüzünden seçilmiş. Normalde kendisi ısı biçiminde ışınım yayabilen grafen, bu materyal içindeyken belli bir voltaja maruz kaldığında ışınım yayma seviyeleri aşırı şekilde düşürülebiliyor. Böylece materyalin arkasındaki nesnenin (görselde görülebileceği gibi, mesela bir insan eli) ısısı saptanamayacak hale geliyor. Materyal katmanlarının ısısı ve voltajı değiştirilerek farklı efektler ve sonuçlar elde edilebilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.