btbilgi

Popüler sosyal medya firması son dört yıldır, interneti olmayan kitlelere ucuz ve pratik şekilde servis vermenin yolu üzerinde çalışmaktaydı. Aquila adındaki bu projede, üzerinde verici antenleri bulunan uçan dronelar ile gerekli bölgelere internet sinyali yayılacaktı. Bu uçan dronelar güneş enerjisi ile çalışacak ve gerektiğinde aylar boyu bir alanda kendi kendine havada kalarak servis sağlayacaktı. Ne yazık ki bu proje firmanın ani bir kararı ile sonlandırılmış durumda.

Facebook tarafından yapılan resmi açıklamada, dünya üzerinde 4 milyar kişinin internet erişimine sahip olmadığı bilgisi verilmekte. Duvarları yıkmaya ve herkese internet servisi sağlamaya çalışan birçok şirket bulunduğu ve Aquila projesinin de bunlardan biri olarak yola çıktığı anlatılmakta. 2014 yılında projeye başladıklarında bu konuda çalışan çok az kuruluş olmasına rağmen, şimdi tonla teknoloji ve havacılık şirketinin benzer çözümler üzerinde çalışmakta olduğu da belirtiliyor.

Facebook’un mühendislik projelerinden sorumlu müdürü Yael Maguire açıklamada, “Özellikle havacılık sektöründeki birçok şirketin bu konuda yatırım yapıyor olması sevindirici bir durum. Şirketler yeni yüksek irtifalı araçların tasarım ve üretiminde aktif projeler yürütüyorlar. Yakın zamandaki gelişmeler gözönüne alındığında, biz de kendi özel uçan drone aracımızı üretmekten vazgeçme kararı aldık. diyor. Karar sonucunda, firmanın İngiltere’nin Bridgwater şehrinde sırf bu proje için kurmuş olduğu tesisin kapatılması da söz konusu.

Aquila projesinde geliştirilecek uçan internet drone araçlarının kanat açıklığı 42 metre olacaktı. Bir Boeing 737 yolcu uçağının kanat açıklığından bile daha büyük olması, teknik sorunlara yol açmaktaydı. Aracın en az 90 gün boyunca havada kalması ve aynı anda farklı kanallardan saniyede onlarca gigabit kapasitesinde genişbant internet servisi vermesi hedeflenmişti. 2016 yılında ilk test araçlarından biri kalkış sırasında parçalandı. 2017’de ise yeni tasarım başarılı bir kalkış ve iniş gerçekleştirdi. Fakat ara ara verilen raporlarda sürecin çok yavaş işlediği ve tahmin edilenden fazla problemle karşılaşıldığı aktarılmaktaydı.

Facebook bu projeden öğrendiklerinin boşa gitmemesini, Airbus ve başka iş ortakları aracılığı ile yapacakları ortak projelerle garantiye almayı da planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.