btbilgi

Almanya özellikle hızla artan yenilenebilir enerji kaynakları ile uzun zamandır dikkat çekiyor. Bu kaynakların ülke şebekesine eklenmesi çok faydalı, fakat kaynakların doğası gereği enerji sağlanmasında dengesizlikler oluşabiliyor. Son yıllardaki enerji depolama teknolojileri ve çözümleri bu noktada vazgeçilmez hale gelmekte. Mercedes-Benz firmasının bir alt kuruluşu olan ‘Mercedes-Benz Energy’, son projesi ile enerji depolamada büyük ölçekli projelerin var olabileceğini gösteriyor.

Güneş ve rüzgar enerjisi hem ekonomik, hem de çevre faydası açısından önemli. Bu kaynaklar yeterli enerji ürettiği zaman sorun yok, şebekeye rahatlıkla dağıtılabiliyor. Ama güneşin veya rüzgarın bol olduğu dönemlerde şebekeye aktarılamayan enerjinin depolanıp, ihtiyaç durumunda şebekeye akıllı çözümlerle verilmesi mümkün. Mercedes-Benz Energy, ENERGIE ve The Mobility House firmaları birlikte bu konuda bir proje geliştirmişler. Elverlingsen şehrinde 1912’de açılmış ve yakın geçmişte kullanıma kapatılmış bir kömür santrali, en yeni batarya teknolojileri ile donatılıp devasa bir depoya çevirilmiş.

Mercedes-Benz bir kömür santralini enerji deposuna çevirdiMercedes-Benz 2017’de yaptığı açıklama ile, Tesla Powerwall enerji depolama ürünlerine rakip bir dizi evsel ürün sunacağını söylemişti. Ne yazık ki firma 2018 içinde bu hayalinden vazgeçti, sebep olarak da geliştirdikleri otomobil aküsü bazlı depolama teknolojisinin sürdürülebilir olmadığını öne sürdü. Fakat sektör uzmanları asıl nedenin, firmanın planladığı ürün ailesinin aşırı pahalıya mal olması olduğunu söylüyorlar. Tesla ise bu problemi, sabit bataryalarda farklı yapıda ürünler kullanarak ve çözümlerini özelleştirerek halletmişti.

Konutsal enerji depolama pazarından bu şekilde çekilen Mercedes-Benz Energy, endüstriyel ve kamusal alanda var olacağını projeleri ile kanıtlıyor. Depoya dönüştürülen kömür santrali 8,96 MW kapsiteli ve 9,8 MW/saat performanslı bir tesis. Tesiste toplamda 1.920 adet batarya kullanılmış. Batarya paketlerinin tamamının, normalde elektrikli arabalar için tasarlanmış ürünler olduğu belirtilmekte. Bataryalar 600 adet akıllı enerji düzenleme modülüne monte edilmiş ve tüm sistem de bölgenin enerji şebekesine bağlanmış. Firmanın bu tür projelere Almanya’nın başka bölgelerinde devam etmekte olduğu da aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.