btbilgi

Hollanda tam bir bisiklet cenneti denilebilir. Avrupa’da bisikletleri en çok benimseyen ülkelerden biri ve neredeyse halkın dörtte bir her günü bisikletlerini kullanıyor. Fakat bu kadarı yeterli değil anlaşılan. Hollanda’nın Altyapıdan Sorumlu Devlet Bakanı Stientje Van Veldhoven ilginç bir açıklama yapmış. Hükümet firmaların çalışanlarına, bisiklete bindikleri her kilometre için 19 sent Euro ödeme yapmasını istediklerini söylüyor.

Hollanda’nın nüfusu yaklaşık 17 milyon ama yollarında yaklaşık 22 milyon bisiklet bulunduğu rapor ediliyor. Hükümetin bu girişiminin ana sebebi ise araba trafiğini gözle görülür biçimde artmış olması. Yapılan araştırmalarda eğer Hollanda’nın en büyük dört şehri olan Amsterdam, Rotterdam, Den Haag (Lahey) ve Utrecht’deki trafik yoğunluğu şu andaki oranlarla artmaya devam ederse büyük bir sorunla karşı karşıya kalınacak. Bu da şehirlerdeki trafiğin durma noktasına gelme tehlikesi.

Bakan Van Veldhoven bisiklete binilmesinde para ödenmesi fikrinin arkasında sadece trafik endişesi olmadığını aktarmakta. Yapılan açıklamada işe giderken bisiklet kullanan çalışanların daha sağlıklı olduğu ve hastalıklara yakalanma riskinin düştüğü hatırlatılmakta. Bu da şirketler açısından önemli bir yaklaşım. Hollandalı bir çalışanın işine mesafesi ortalama 7,5 kilometre. Her iki çalışandan birinin iş yerine en fazla 15 kilometre mesafede olduğu da aktarılıyor.

Bu gelişmelerin fazladan 200 bin kişiyi daha her gün bisiklete binmeye yönlendireceği tahmin edilmekte. Beklenen artış gerçekleştirse, bisikletlilerin yıllık 3 milyar kilometre daha ek mesafe katedecekleri öngörülüyor. Bunların ötesinde Hollanda hükümeti şehirlerde bisikletin daha da çekici hale getirilmesi amacı ile altyapıya da yatırım yapacak. Şehirlerde özel bisiklet yollarının ve park alanlarının artırılması amacıyla 100 milyon Euro’luk bir bütçe ayırıldığı da verilen bilgiler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.