btbilgi

Yeni teknolojiler her sektöre olduğu gibi beyaz eşya piyasasına da hakim durumda. Tüketicilerin hızla değişen alışkanlıklarını ve hayatlarını kolaylaştırmak için, onlara devamlı yeni çözümler sunmak gerekli. Avrupa’nın önde gelen beyaz eşya üreticilerinden BSH (Bosch, Siemens ve Gaggenau gibi markaların üst şirketi), küresel girişimci ağ şirketi olan Techstars ile ortaklığa giderek bir startup hızlandırıcı programı başlattı. Bu programın odak noktası geleceğin evi ve içindeki yenilikçi çözümler olacak.

BSH ve Techstars’ın ortaklığındaki programa, geleceğin evi için bağlantılı mutfak fikirlerine sahip genç şirketler başvurabilecek. 23 Temmuz 2018’de başlayacak başvurular sonucunda seçilen startuplar iki firmanın geniş danışman, uzman ve yatırımcı ağına erişim sağlayacaklar. Program 2021’e kadar her sene on genç şirkete rehberlik etmeyi hedeflemiş. İlk seçilecek ekipler 2019 başında üç aylık bir hızlandırma programına katılmak üzere Münih’te ağırlanacak. BSH’den ve Techstars’dan rehberler eşliğinde çalışarak stratejilerini daha da geliştirecek, pilot projeler başlatacak ve iş modellerini rafine edecekler.

BSH Yönetim Kurulu Başkanı Karsten Ottenberg konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “BSH, bir Donanım+ (Beyaz eşyanın bir adım ötesi) şirketi olarak bağlantılı mutfak için dijital hizmetler alanında endüstri lideri olmaya kararlı. Bu planın başarısı, kaçınılmaz biçimde yeni dijital iş modellerinin büyüme fırsatlarını değerlendirmeye, geliştirmeye ve artırmaya bağlı olacak. Bunu yapmak için henüz sahip olmadığımız dijital yetenekleri edinmemiz gerekiyor.”

Bu proje için yeni kurulan Dijital İş Ünitesi’nin (DİÜ) başkanı Mario Pieper ise, “Yeni girişimciler arasında yeni ve yaratıcı fikirler üzerinde çalışan birçok zeki insan var. Bu zeki insanları bulmak için Techstars ile iş birliği yapacak ve onlara fikirlerini bizimle birlikte daha da geliştirmeleri için bir şans vereceğiz. Hedef yeni girişimleri hızla tam ölçekli şirketlere yani BSH için potansiyel ortaklara dönüştürmek” açıklamasında bulunmakta.

Geleceğin evi için yenilikçi teknoloji ve dijital hizmet fikirleri olan uluslararası yeni girişimler, program ve başvuru hakkında daha fazla bilgiyi BSHAccelerator web sitesinde bulabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.