btbilgi

İtalya elektrikli arabaların yayılması konusunda Avrupa çapındaki en yavaş ülkelerden biri olarak kabul edilmekte. Ama bu durum 2022 yılına kadar değişebilir. İtalyan hükümetinin koalisyon ortakları, beraberce aldıkları karar ile bu tarihte ülkenin yollarında 1 milyon adet elektrikli otomobil bulunması için yeni bir program başlatıyorlar.

Geçen ay boyunca yapılan görüşmeler sonucu, İtalyan hükümeti hibrit ve elektrikli otomobil yaygınlaşması için tüketicilere bir teşvik paketi sunmayı planlıyor. Her ne kadar bu teşvik paketinin rakamı açıklanmamış olsa da, Bloomberg’deki haberde bu teşviğin hükümete 10 milyon dolar civarında bir maliyete geleceği öngörülmekte. Ayrıca eğer bu belirlenen 1 milyon araç hedefi gerçekleştirilebilirse, İtalya’nın Avrupa çapında elektrikli otomobiller açısından liderliğe yerleşebileceği de aktarılmakta.

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nin (European Automobile Manufacturers Association) verdiği bilgiye bakılırsa, İtalya’da 2017 boyunca sadece 2 bin 600 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşmiş. Bu rakama hibrit modeller eklense bile ancak 4 bin 800 adete yükseliyor. Ülkedeki yıllık toplam araç satışlarının ise yıllık 2 milyon adet olduğu belirtilmekte. Ayrıca tüm İtalya çapında yollarda bulunan tam elektrikli araç sayısı da 5 bin civarı olarak kaydedilmiş. Bu da İtalya’yı elektrikli otomobil pazarı konusunda Avrupa’da zayıf göstermekte.

Ülkede son 25 yıl boyunca otomobil satışlarını takip eden araştıtma firması Promoter, 5 yıl içinde yollarda 1 milyon adet elektrikli araba olması için Norveç’in yaptığı gibi çok büyük teşviklere ihtiyaç olduğunu aktarıyor. Hükümetin araba başına 9 bin Euro’luk (yaklaşık 10 bin dolarlık) indirimler sunması gerektiği savunulmakta. Bu teşviği halen Norveç ve Fransa hükümetleri yeni araç satın alımlarında sunmakta. İtalya’da da bu oranda bir teşvik sağlansa bile, yine de bu hedefin biraz fazla iddalı olduğunu düşünmek yanlış sayılmaz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.