btbilgi

Eğer hayalinizde bir uzay turisti olmak varsa ve cüzdanınız hazırsa, ilk biletler gelecek sene satışa çıkıyor. Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos’un ticari uzay firması Blue Origin, 2019’da bilet satışına başlanacağını aktardı. Haber ABD’nin Washington DC şehrinde düzenlenen Amazon Web Services (AWS) kamu sektörü etkinliğinde, Blue Origin’in kıdemli müdür yardımcısı Rob Meyerson’dan geldi. Meyerson bilet satışları haberi dışında, 2018 sonunda ilk insanlı test uçuşlarına başlayacaklarını da iletiyor.

Blue Origin şimdiye kadar uzay turizmi konusunda çalışan en iddialı firmalardan biri. En büyük rakibi olan SpaceX (Elon Musk’ın kendi ticari uzay şirketi) ilk uzay turistlerine 2020 yılında Ay’ın çevresinde tur attırıp geri getirmeyi planlıyor. Bezos’un firmasının planları ise henüz ayrıntılandırılmış durumda değil. Ne zaman seferlere başlanacağı veya bilet fiyatlarının ne kadar olacağı konusunda bir bilgi yok. Fakat Blue Origin’in uzay yolculuklarının, SpaceX’in planladığı yolculuklardan ucuz olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Firmanın CEO’su Bob Smith, Blue Origin’in planları hakkında Nisan ayında yapılan bir söyleşide şunları aktarmış: “Halen araç konfigürasyonumuzun başarılı ve stabil olduğuna emin olmak için uğraşıyoruz. Bu konuda emin olduğumuz noktaya ulaştığımızda, kendi içimizde bilet fiyatları konusunda bir çalışma yapacağız. Ayrıca tüm seyahat sürecinin nasıl işleyeceği konusunda da çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Bir diğer rakip olan Virgin Galactic ise geçtiğimiz yıllar boyunca, tanesi 25 bin dolardan en az 650 rezervasyon almış olmasına rağmen henüz kimseyi uzaya turist olarak taşımış değil. Rezervasyonlar ise 2021 yılına kadar dolmuş durumda. Bir diğer büyük teknoloji girişimcisi olan Richard Bronson’un firması, hala uzay aracının testlerine devam etmekte ve o da kesin bir zaman veremiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.