btbilgi

Bu hafta içinde ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenecek bir toplantı, veri güvenliği stratejileri açısından büyük önem taşıyor. Bu toplantı ‘Bilgi Teknolojileri Endüstrisi’ (Information Technology Industry – ITI) kurumu konseyi tarafından düzenlenmekte. Konseyin en önemli özelliği; başta Apple, Samsung, Google, Facebook, Salesforce, IBM, Microsoft, Intel, Qualcomm ve Dropbox gibi dev teknoloji firmalarının üye olarak yer alıyor olmaları.

Axios sitesinden aktarılan resmi duyuruya bakılırsa, ITI üyeleri bu toplantıyı çok önemli görüyorlar. ITI CEO’su ve başkanı Dean Garfield yaptığı açıklamada, teknoloji firmalarının tüketici verilerinin güvenliği hakkında yaşanmakta olan gelişmelerin öneminin farkında olduğunu belirtmiş. Bu gelişmelerin ve yaşanan sorunların acilen çözümlenmesi konusunda hala yapılacaklar var. Üye firmaların veri güvenliği konularını her zaman temel prensiplerinden saydığını; fakat buna anlam yüklemek ve gerekenleri yapmak açısından bir araya gelinmesi gerektiği hissedilmiş.

Bu toplantı ve benzer endüstriyel etkinliklerin ana sebeplerinden biri, herkesin tahmin edeceği gibi Genel Veri Koruma Yürütmeliği (GDPR). Avrupa Birliği’nin vatandaşlarının kişisel verilerinin korunması için devreye aldığı kurallar bütünü, Avrupa içi ve dışında online kişisel veri toplayan neredeyse her şirketi ilgilendirdiği için önem taşıyor. Fakat ABD vatandaşları, neden AB’nin vatandaşları için belirlediği sıkı veri güvenliği kuralları bütününün kendileri için de uygulanmadığını merak etmeye başlıyorlar denilmekte.

ABD kökenli firmaların bir araya gelip güvenlik kurallarını konuşmalarının bir sebebi daha var. Verilen bilgiye göre ABD’de genelde veri güvenliği kuralları ve standartları sektörlere göre değişim gösterebilmekte. Yani sağlık sektöründeki kurallar ve standartlar, ulaşım sektöründeki ile aynı olmayabiliyor. Firmaların toplantıda bu yaklaşımı da gözden geçirecekleri tahmin ediliyor. Her ne kadar teknoloji devleri şimdiye kadar bu konulara gereken ilgiyi gösteriyor olsa da, bundan sonra çok daha ciddi önlemler alınması gerekecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.