btbilgi

İsveç perakende devi IKEA sadece dünya çapında başarılı bir zincir markaya sahip olması ile bilinmiyor. Son yıllardaki aldığı kararlar ile çevre konusunda attığı önemli adımlar da dikkat çekmekte. Sürdürülebilir ormancılığa verdikleri desteklerden, müşterilerine güneş paneli sistemleri satmaya kadar farklı alanlarda çalışmalar yapıyorlar. Firmanın en son açıkladığı çevre koruma ve sürdürülebilirlik hedefleri ise, kendisini ve ekosistemini 2030 ile sonrasına hazırlamak için planlanmış.

IKEA’nın sürdürülebilir ve temiz bir dünya için verdiği sözlerin en önemlileri şu şekilde sıralanmış:

  • Yeni ürünler döngüsel esaslara bağlı şekilde tasarlanacak. Amaç sadece yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir materyaller kullanmak.
  • Müşterilerin ürünleri evlerine götürmeleri, bakımlarını yapmaları ve başkalarına vermeleri noktalarında daha iyi hizmetler sunmak.
  • 2020 yılında hem müşteri, hem de çalışan restoranlarındaki tek kullanımlık plastik ürünlerden tamamen vazgeçmek.
  • IKEA restoranlarında sunulan yemeklerde sebze bazlı çeşitlerin artırılması. 2018 Ağustos ayında başlayacak vejeteryan hot dog seçeneğini sunmak gibi.
  • Karbon nötr şirket konumundan, çevreye pozitif etki edici konuma geçmek. IKEA her ürünü başına çevresel ayak izini yüzde 70 azaltmayı hedeflemekte.
  • 2025 itibarı ile evlere ürün teslimat süreçlerinde sıfır emisyon hedefini yakalamak.
  • 2025 yılında güneş enerjisi üretimi çözümlerini topamda 29 mağazada sunuyor olmak.

IKEA açıklamasında şu cümleye yer veriyor: “Yüzde yüz oranlı bir hedef koymak, yüzde 90 oranlı bir hedef koymaktan daha mantıklıdır. Çünkü eğer yüzde 90 oranında başarıyı hedeflerseniz, şirketteki herkesin o kalan yüzde 10 içine sığmaya meyilli olduğunu göreceksiniz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.